apeniny, alpy apuańskie i północna toskania
MAJÓWKA 2021

29 kwietnia – 08 maja 2021

Cena: 520 zł + 100 euro od osoby

Toskania, to włoska kraina, gdzie turysta znajdzie wszystko, o czym można pomarzyć. Morze, góry niemal przy nim samym, malownicze wsie i średniowieczne miasteczka. Toskania, to kwintesencja tego, co we Włoszech najlepsze. To skarbnica zabytków kultury i miejsca znane na całym świecie. Stąd wywodzi się większość włoskich twórców w różnych dziedzinach sztuki, m. in. Dante, Petrarka, Giotto, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, czy Giacomo Puccini. Pejzaże Toskani były i są inspiracją dla malarzy i twórców kina. Stolicą regionu jest Florencja. Miasto symbol, pełne zabytków, kolebka włoskiej kultury. Jeden z najbardziej znanych zabytków świata, Krzywa Wieża w Pizie, to miejsce, którego nie można pominąć. Apeniny z kolei, to pasmo górskie ciągnące się przez niemal całą długość „włoskiego buta”. Na terenie Toskani, grzbiety Apeninów opadają ku morzu zaledwie kilka kilometrów od niego. Nazywane są tutaj Alpami Apuańskimi.

Zapraszamy na weekend majowy do  Toskanii. To kraina, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Są tu światowej klasy zabytki, piękne toskańskie pejzaże i góry, Alpy Apuańskie, blisko morza, jak i bardziej na wschód położone główne pasmo Apeninów, ze szczytami dochodzącymi prawie do 2000 m. n. p. m. 

Bazą pobytową będzie jeden z kempingów, zlokalizowanych niedaleko wybrzeża morskiego w okolicach Viareggio. Stąd blisko jest w góry, jak i do ciekawych miejsc, które zobaczymy. Wycieczka do Toskani, to 6 dni pobytu nad morzem i dwa dni dojazdowe, połączone ze zwiedzaniem. Już pierwszego dnia, podczas podróży do Włoch zatrzymamy się na kilka godzin nad Jeziorem Garda, by zwiedzić niewielkie miasteczko Sirmione, położone na wąskim cyplu, wdzierającym się w jezioro od południa. W drodze powrotnej natomiast, odwiedzimy słynną Pizę, ze swą Krzywą Wieżą, oraz otoczoną średniowiecznymi murami Lukkę. Podczas pobytu zrealizujemy cztery trekkingi w niedalekich Alpach Apuańskich, i Apeninach. W programie podajemy kilka tras z których wybierzemy cztery. Ostateczny wybór tras będzie zależał od warunków pogodowych i pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór. Jeden dzień pobytu poświęcimy na zwiedzanie stolicy Toskanii, Florencji, a inny na zasmakowanie się w klimacie małych toskańskich miasteczek, położonych malowniczo na wzniesieniach. Będzie to Monteriggioni, San Gimignano i Volterra. W propozycjach wycieczek fakultatywnych mamy jeszcze w planie odwiedzenie dwóch toskańskich miast, Prato i Pistoję oraz zobaczenie przykładów willi i parków Medyceuszy wpisanych na listę UNESCO. Będzie także możliwość zwiedzania jednego z najbardziej ekskluzywnych włoskich wybrzeży, Versilli. Propozycje wszystkich wycieczek podczas pobytu, mają charakter fakultatywny (dodatkowo płatny) i są skierowane dla chętnych. Osoby nie korzystające z wycieczek fakultatywnych, spędzają czas wypoczynkowo na miejscu. 

1 DZIEŃ

Piątek 29.04.2022

Wyjazd z Wrocławia o godz. 17:30, ze Świdnicy o godz. 19:00. Nocny przejazd przez Czechy, Austrię.

2 DZIEŃ

Sobota 30.04.2022

Przyjazd do Włoch. Przejazd nad Jezioro Garda. Zwiedzanie miasteczka Sirmione, położonego na półwyspie Jeziora Garda.

JEZIORO GARDA. Jedno z kilku wielkich jezior północnych Włoch, pochodzenia polodowcowego. Największe jezioro we Włoszech, położone na styku Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Trydentu – Górnej Adygi. Malowniczo wciśnięte w góry. Rejon jeziora charakteryzuje się, bardzo łagodnym klimatem oraz bujną roślinnością śródziemnomorską. W przeszłości jak i dziś wybrzeże jeziora, to ulubione miejsce wypoczynku Włochów i nie tylko. Sprzyja temu mocno rozwinięta infrastruktura do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki.

SIRMIONE. Malowniczo położone na południowym krańcu Jeziora Garda. Współczesne Sirmione leży u nasady półwyspu. Im dalej na północ, tym półwysep staje się węższy. I to właśnie na tym bardzo wąskim cyplu, rozłożyło się stare Sirmione. By dostać się do historycznego miasteczka, trzeba minąć mury twierdzy z XIII wieku. Otoczona fosą, podwójnymi murami i wieżami forteca, pięknie wkomponowana w krajobraz miasteczka wielokrotnie uwieczniana w folderach i na widokówkach, jako symbol Sirmione. Na samym końcu pólwyspu znajduje się park archeologiczny, tzw. Groty Katullusa. To ruiny starożytnej rzymskiej willi z I wieku p. n. e. W pobliżu półwyspu tryska gorące źródło siarkowe.

Przejazd do miejsca zakwaterowania w okolicach Viareggio, nad Morzem Liguryjskim.

Zakwaterowanie i nocleg.

3 DZIEŃ

Niedziela 1.05.2022

Wycieczka trekkingowa. Jeden z trekkingów opisanych na dole. (Koszt wycieczki 12 euro)

4 DZIEŃ

Poniedziałek 2.05.2022

Dzień odpoczynku lub wycieczka fakultatywna do toskańskich miasteczek: Monteriggioni, San Gimignano, Volterra.

MONTERIGGIONI. To miniaturowe miasteczko, otoczone pierścieniem murów z 14 wieżami, będące tak naprawdę średniowieczną twierdzą usytuowaną na jednym ze wzgórz Toskanii, nieopodal Sieny. Miejsce jest tak ciekawe, że Bernardo Bertolucci nagrywał tutaj “Ukryte Pragnienia”, kręcono tu niektóre sceny „Angielskiego Pacjenta” i „Gladiatora”. Miasteczko przypadło do gustu także producentom telewizyjnych reklam. Swoje samochody promował tutaj Fiat, a także Citroen i Volvo. 

SAN GIMIGNANO. Typowe toskańskie miasteczko położone na wzgórzu z średniowiecznym starym miastem. Niezwykłość San Gimignano polega na tym, że w krajobrazie miasta dominuje kilkunaście strzelistych wież. Kiedyś wież było około 70. Do dziś zachowało się 14. Dlatego też nieraz miasteczko to nazywane jest „toskańskim Manhattanem”. Najstarsza część miasta otoczona jest grubymi średniowiecznymi murami. Nad miastem wznoszą się pozostałości XIV wiecznej fortecy, a na głównym placu można zobaczyć XII wieczną katedrę. Walory miasta zostały docenione i od 1990 roku znajduje się ono na Światowej Liście UNESCO.

VOLTERRA. To kolejne toskańskie miasteczko twierdza, położone na wzgórzu. Zwane jest miastem alabastru. Jeszcze w starożytności zamieszkujący te ziemie Etruskowie wydobywali tę krystaliczną odmianę gipsu i wykonywali z niej urny grobowe i sarkofagi, a płyty alabastrowe, ze względu na swą przezroczystość, używane były jako szyby w oknach. To także miasto wiatru i wampirów, a to przez dwie powieści, Stephenie Meyer „Księżyc w nowiu”, oraz drugiej część sagi “Zmierzch”, których akcja rozgrywa się w Volterze.

(Koszt wycieczki od 15 euro)

5 DZIEŃ

Wtorek 3.05.2022

Wycieczka trekkingowa. Jeden z trekkingów opisanych na dole. (Koszt wycieczki 12 euro).

Dla uczestników nie biorących udziału w trekkingu, wycieczka do miast toskańskich: Prato, Pistoia i wille Medyceuszy.

PRATO. To drugie, po Florencji miasto Toskanii jeśli chodzi o ilość mieszkańców. Prato, to miasto kościołów z pięknym starym miastem. Miasto znane z średniowiecznej katedry, w której znajdują się rzeźby Donatella, Michelozza di Bartolomeo i freski Lippiego. Warto odwiedzić znajdujący się w centrum miasta nieukończony zamek, skąd widoki na stare miasto.

PISTOIA. To średniowieczne miasto, położone u podnóża łagodnych Gór Pistoiskich, przyciąga ciekawą historią oraz bogatym dziedzictwem kulturowym. Pomimo malowniczej lokalizacji nie jest ono celem masowej turystyki, dzięki czemu zachowało wiele ze swojego dawnego klimatu i uroku. Szczególnie warte obejrzenia są: liczne romańskie kościoły, forteca św. Barbary, słynne Piazza del Duomo z katedrą, a także Piazza Giovanni XXIII, ze słynną średniowieczną studnią z której wystaje srebrny księżyc – symboliczne połączenie historii ze współczesnością.

WILLE MEDYCEUSZY. W okolicy Florencji znajduje się wiele dawnych rezydencji, wielkiego rodu florenckiego, Medyceuszy. Są to zbudowane pomiędzy XV a XVII wiekiem wille. Wille te wraz z ogrodami doskonale współgrają z toskańskimi krajobrazami. Obiekty te, to świadectwo dawnej potęgi Medyceuszy, jak i przykłady harmonii i estetyki krajobrazu. 12 willi i 2 ogrody, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Część z nich pozostaje w rękach prywatnych i nie jest dostępna dla turystów, ale są też takie, które można bez problemu zwiedzić, wraz z otaczającymi je parkami.

(Koszt wycieczki od 15 euro)

6 DZIEŃ

Środa 4.05.2022

Wycieczka trekkingowa. Jeden z trekkingów opisanych na dole. (Koszt wycieczki 12 euro)

7 DZIEŃ

Czwartek 5.05.2022

Dzień wypoczynku lub wycieczka fakultatywna do Florencji. Zwiedzanie Florencji odbędzie się z miejscowym przewodnikiem + czas wolny.

FLORENCJA. Tego miasta nie trzeba reklamować. To miasto symbol.  Oszałamia nieprzebraną ilością dzieł sztuki, o fundamentalnym znaczeniu dla kultury włoskiej, jak i europejskiej. Od zawsze było kolebką włoskiej kultury i sztuki. Tutaj żyli i tworzyli najwięksi artyści Italii. Stąd wywodzi się współczesny język włoski. Najstarsza część miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Katedra Santa Maria del Fiore, to jedna z największych świątyń katolickich na świecie. Galerie Uffizi, Akademii, czy Bargello, kryją arcydzieła sztuki artystów wszechczasów. (Koszt wycieczki od 23 euro/osobę – w cenie przejazd autokarem, zwiedznie starego miasta z przewodnikiem i czas wolny w mieście)

8 DZIEŃ

Piątek 6.05.2022

Wycieczka trekkingowa. Jeden z trekkingów opisanych na dole. (Koszt wycieczki 12 euro)

Dla uczestników nie biorących udziału w trekkingu, wycieczka Wybrzeżem Versilii.

VERSILIA. To wycieczka wzdłuż jednego z najsłynniejszych wybrzeży włoskich. Versilia, to zespół kurortów nadmorskich ciągnących się od Carrary do Vareggio. Piaszczyste plaże, drogie i snobistyczne ośrodki wypoczynkowe. Atutem tego regionu są krajobrazy. Tu Alpy Apuańskie schodzą niemal do morza. Podczas objazdowej wycieczki zatrzymamy się w kilku ciekawych miejscowościach na wybrzeżu. W Marina de Massa wejdziemy na ponad 200 metrowe molo. Odwiedzimy też Carrarę, położoną u stóp Alp Apuańskich, światową stolicę marmuru. Kamień ten eksploatowany jest tutaj oponad 2 tys. lat. Tworzył w nim m. in. Michał Anioł i Bernini. 

(Koszt wycieczki od 7 euro)

9 DZIEŃ

Sobota 7.05.2022

Wykwaterowanie.

Przejazd do Pizy.

PIZA. Miasto znane na całym świecie, ze swej słynnej Krzywej Wieży. Na Campo dei Miracoli, czyli Placu Cudów, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdziemy wspomnianą Krzywą Wieżę, ale i potężną romańską katedrę Wniebowzięcia NMP, baptysterium oraz cmentarz Camposanto.

LUKKA. To historyczne miasto w którym w całości zachowały się średniowieczne mury miejskie. Wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się wewnątrz murów miejskich. Do miasta niegdyś wdoprowadzano wodę za pomocą akweduktu, który można zobaczyć współcześnie. Mury miejskie można przejść trasą turystyczną pieszo. Najcenniejszym zabytkiem Lukki jest katedra św. Marcina. Najsłynniejszym obywatelem Lukki był Giacomo Puccini. 

 Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez Austrię i Czechy do Polski.

10 DZIEŃ

Niedziela 8.05.2022

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

TREKKINGI

W programie wyjazdu zaplanowane są cztery trasy trekkingowe. Trekkingi nie są zawarte w podstawowej cenie wycieczki. Celem górskich wycieczek będą Apeniny. W tym, główne pasmo przebiegające granicą Toskanii i Emilii – Romany, oraz boczne pasma zwane Górami Pistojskimi i Alpami Apuańskimi. Poniżej przykłady kilku tras, z których wybierzemy cztery. Decydujące znaczenie przy wyborze tras będą miały warunki pogodowe i śniegowe. 

Trasa 1: ALPY APUAŃSKIE, NAD CARRARĄ

Colonnata (500) – Vergheto (800) – Cima di Bozarello (1466) – Monte Borla (1469) – Rifugio Carrara (1320) – Castelpoggio (530)

Około 15 km. Czas przejścia około 7 godzin.

 

Trasa 2: ALPY APUAŃSKIE, MONTE SUMBRA

Capane (750) – Monte Sumbra (1765) – Passo Sela (1500) – Rifugio Aselmo Paliti (1000) – Arni (900)

Około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin.

 

Trasa 3: ALPY APUAŃSKIE, MONTE TAMBURA

Vagli Sopra (750) – Eremo di San Viviano (1100) – Monte Focoletta (1672) – Monte Tambura (1895) – Monte tombaccia (1372) – Vagli Sopra (750)

Około 15 km. Czas przejścia około 7 godzin.

 

Trasa 4: ALPY APUAŃSKIE, MONTE FORATO

Levigliani (600) – Rifuggio Giuseppe Del Freio (1200) – Foce di Valli (1230) – Monte Forato (1223) – Cardoso (300)

Około 13 km. Czas przejścia około 6,5 godziny.

 

Trasa 5: APENINY, JEZIORO SCAFFAIOLO

Cutigliano (750) – wjazd wyciągiem do Doganaccia (1500) – Lago Scaffaiolo (1800) – Cornaccio (1879) – Rifugio del Montanaro (1550) – Maresca (800) 

Około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin.

 

 

Trasa 6: APENINY, MONTE ROTONDO

Abetone (1370) – Libro Aperto (1850) – Monte Rotondo (1937) – Monte Lagoni (1962) –  – Fiumalbo (950) 

Około 15 km. Czas przejścia około 6,5 godziny.

 

Trasa 7: GÓRY PISTOJSKIE, ALPE TRE POTENZE

Le Regine (1250) – Lago Nero (1720) – Alpe Tre Potenze (1935) – Monte Gomito (1890) – Abetone (1370) 

Około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin.

 

Trasa 8: APENINY, GRZBIETEM APENINÓW TOSKAŃSKICH

Cutigliano (750) – wjazd wyciągiem do Doganaccia (1500) – Cima Tauffi (1798) – Monte Rotondo (1937) – Abetone (1370)

Około 15 km. Czas przejścia około 6,5 godziny.

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów

Inne atrakcje turystyczne

GALERIA

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Alpy apuańskie

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Lago di Isola Santa

Alpy Apuańskie

Alpy Apuańskie

Lago Scaffaiolo

Alpy Apuańskie

Corno alle Scale

Toskania

Volterra

Monteriggioni

San Gimignano

San Gimignano

Florencja

Florencja

Piza

Piza

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Zakwaterowanie zapewniamy na jednym z campingów w okolicach Viareggio, blisko jednego z najsłynniejszych włoskich wybrzeży zwanym Versillą. Camping położony  jest około 1000 m od brzegu morza. w kompleksie drewnianych domków, tzw. bungalowów. Powierzchnia każdego z domków, to około 30 m. kw. Każdy z nich posiada 2 pokoje. Jeden z łóżkiem podwójnym i drugi z łóżkiem pojedynczym i łóżkiem piętrowym. Łazienka z prysznicem, umywalką i toaletą. W pełni wyposażona kuchnia i jadalnia ze stołem i krzesłami. Zadaszona weranda na lunch, czy kolację. Klimatyzacja i ogrzewanie. Uczestnicy będą kwaterowani po cztery osoby.

Wyżywienie

Cena wycieczki nie zawiera wyżywienia. Wyżywienie jest we własnym zakresie, w oparciu o wyposażone aneksy kuchenne znajdujące się w apartamentach. Zaopatrzenie w produkty żywnościowe będzie możliwe w okolicznych marketach. 

Istnieje możliwość zamówienia posiłków w miejscowej restauracji. Ceny z 2019 roku: 3,50 euro śniadanie i 9,50 euro obiad.

INFORMACJE DODATKOWE
 • Jako dokument podróży wystarczy dowód osobisty
 • Każdy uczestnik ma prawo do zabrania ze sobą bagażu głównego, nie przekraczającego 20 kg oraz podręcznego do 5 kg
 • Przed zakwaterowaniem należy wpłacić kaucję 50 euro za każdy bungalow. Kaucja zwracana jest przy wykwaterowaniu, jeśli nie stwierdzi się uszkodzeń w wyposażeniu domku. 
 • Należy zabrać ze sobą ręczniki.
 • Bungalowy przeznaczone są dla maksymalnie 5 osób.
 • W każdym bungalowie kwaterujemy po 4 osoby. 
 • Wycieczki fakultatywne rozliczane będą w euro.
 • Kolejność wycieczek może ulec zmianie. O ich kolejności decyduje na miejscu organizator.
 • Wycieczki fakultatywne odbędą się przy odpowiedniej ilości chętnych.
 • Opłata za wycieczkę w PLN – przed wyjazdem, opłata w euro na miejscu.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • Przejazd autokarem.
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Osobę z biura do koordynacji programu
 • 7 noclegów w bungalowach wyposażonych w 2 pokoje i aneks kuchenny.
 • Pościel (10 euro od osoby)
 • Klimatyzacja i ogrzewanie w bungalowach (70 euro za bungalow)
 • Sprzątanie końcowe (45 euro za bungalow)
 • Opłatę klimatyczną 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Pomocowy 
 • Zwiedzanie Sirmione w drodze dojazdowej
 • Zwiedzanie Pizy i Lukki w drodze powrotnej.

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych uczestników,
 • Wyżywienia
 • Wycieczek fakultatywnych i biletów wstępu.
 • Wycieczek trekkingowych 12 euro za każdą.
 • Ręczników

 

DOKUMENTY

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz