włochy. cinque terre
MAJÓWKA 2023

28 kwietnia – 07 maja 2023

Cena: od 950,-zł + 120 euro od osoby (zniżki dla posiadaczy O.Ż)

Na majówkę zapraszamy do słonecznej Italii. Tygodniowy pobyt połączony z trekkingami zaplanowaliśmy nad Morzem Liguryjskim, w Parku Narodowym Cinque Terre. Swoją nazwę zawdzięcza on pięciu średniowiecznym, wciśniętych w zatoczki pośród stromych skalnych ścian, miasteczkom: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare, które ze względu na swoje unikatowe klifowe położenie i charakter zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wieki miasteczka te, osadzone niczym orle gniazda na skałach, odcięte były od świata, a dostać się do nich można było wyłącznie od strony morza lub dzięki wąskim szlakom przecinającym klify. Obszar ten liczący około 20 km długości i szerokości kilku kilometrów poddano ochronie dla zachowania walorów krajobrazowych, unikatowej linii brzegowej oraz miasteczek i kamiennych tarasów przylepionych do stromych zboczy.

TREKKINGI

W programie wyjazdu zaplanowanych jest pięć  tras trekkingowych. Trekkingi nie są zawarte w podstawowej cenie wycieczki. Celem górskich wycieczek będzie Parku Narodowego Cinque Terre, na obszarze którego położonych jest pięć miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare.  Poniżej przykłady kilku tras, z których wybierzemy cztery. Decydujące znaczenie przy wyborze tras będą miały warunki pogodowe.

Trasa 1: Z CAMOGLI DO PERŁY WŁOSKIEJ RIWIERY I NAJPIĘKNIEJSZEGO PORTU MORZA ŚRÓDZIEMNEGO – PORTOFINO!

Trasa wędrówki przebiegać będzie niewielkim fragmentem wschodniej części Riviery di Levante, jednym z najpiękniejszych miejsc spacerowych po liguryjskim wybrzeżu. Przejdziemy szlakiem poprowadzonym wzdłuż zachodniej i południowej części wybrzeża półwyspu Portofino (stromej góry Monte di Portofino otoczonej klifami). Trekking rozpoczniemy z położonej na stromym zboczu półwyspu miejscowości Camoglio słynącej z wysokich i zwróconych w stronę morza kolorowych domów (kamienic) i organizowanego w połowie maja Święta Ryby (Sagra del Pesce) dla uczczenia patrona rybaków – św. Fruktuozusa. Barwy i gabaryty budynków to nie przypadek. To dzięki jaskrawym kolorom łatwiej było marynarzom wrócić do właściwego portu i właściwego domu. Budynki użytkowane były przez kilka pokoleń rybaków i za każdym razem, kiedy rodzina się powiększyła lub rodziło nowe dziecko, dobudowywano kolejne piętra. Dziś stanowi to niesamowity klimat miasteczka. Przed laty Camoglio słynęło również z własnej floty i prowadziło wojny. Z Camoglio będziemy wędrować szlakiem kierując się najpierw na południe półwyspu, a następnie w stronę południowo-zachodnią – do Portofino

W trakcie trasy dotrzemy do niewielkiej zatoczki wcinającej się w południowe wybrzeże półwyspu, w której od VIII w. „zakotwiczył” klasztor benedyktynów San Fruttuoso di Camogli, w średniowieczu przejęty przez rodzinę Doriów i rozbudowany (klasztor zamieszkuje dziś około 20 mnichów, można go zwiedzać za opłatą). Pochodzący z XI w. kościół wyróżnia się bizantyjską kopułą, w jego krużgankach mieszczą się krypty rodu Doriów z przełomu XIII i XIV w., a we wnętrzu kościoła spoczywają relikwie św. Fruktuozusa, biskupa hiszpańskiej Tarragony. Ciekawostką tego miejsca jest 2,5 metrowej wysokości figura z brązu znana jako Cristo degli Abissi (Chrystus Głębin), która została ulokowana w pewnej odległości od brzegu na dnie morza na głębokości 17 metrów. Umieszczono ją tam w 1954r. ku czci nurków, którzy zginęli na morzu. Mogą ją zobaczyć jedynie osoby nurkujące.

Wędrując wzdłuż wybrzeża dojdziemy do Portofino położonego w zatoce Golfo del Tigullio – miejscowości uznawanej za Perłę Włoskiej Riwiery i najpiękniejszy port Morza Śródziemnego przyciągający sławy z całego świata.

Czas przejścia: ok. 7 godzin, długość: ok. 12 km.

Koszt wycieczki – 10 euro.

Trasa 2: SESTRI LEVANTE – RIVA TRIGOSO – MONEGLIA

Trasę trekkingu rozpoczniemy z półwyspu i miejscowości Sestri Levante otoczonych z dwóch stron zatokami: od zachodu rozległą i otwartą Zatoką Bajek (Baia delle Favole), a od wschodu spokojną i mała Zatoką Ciszy (Baia del Silenzio). Miejscowość uznawana jest za jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Ligurii. Trasa trekkingu prowadzić będzie w kierunku południowo-zachodnim, a naszym celem będzie miejscowość Moneglia położona w zatoce otoczonej cyplami. Trasa trekkingu została poprowadzona w taki sposób, aby połączyć ze sobą trzy liguryjskie przylądki: Punta Manara, Punta Baffe i Punta Moneglia z dodatkową wizytą w Riva Trigoso. Jest to niezwykle malownicza trasa, która poza widokiem na morze pozawala podziwiać liguryjskie cyple rozciągające się w kierunku morza.

Czas przejścia: ok. 7 godzin, długość: ok. 15 km.

Koszt wycieczki: 10 euro.

Trasa 3: Z LEVANTO PRZEZ MONTEROSSO AL MARE DO VERNAZZY

Wędrówkę rozpoczniemy z miasteczka Lévanto, które jest ostatnią miejscowością przed Cinque Terre i zapewnia wspaniałą bazę wypadową i noclegową do zwiedzenia całej Ligurii (w miejscowości warto zobaczyć: niewielki zamek z Torre dell’Orologio z XIII w., średniowieczną Loggię Comunale dominującą nad Piazza del Popolo, XIII-wieczny kościół Sant’ Andrea z XVIII w. rozetą i pozostałości średniowiecznych murów obronnych). W trakcie trekkingu zaliczymy dwie (spośród pięciu) miejscowości parku narodowego. Pierwszym naszym celem będzie Monterosso al Mare, do którego dotrzemy przechodząc przez przylądek Mesco, będący wspaniałym punktem widokowym na całe wybrzeże Cinque Terre (znajdują się tu ruiny klasztoru św. Antoniego del Mesco z XIII w.). Z Monterosso al Mare będziemy kontynuować wędrówkę w kierunku południowo-wschodnim do miejscowości Vernazza. Nasz trekking będzie przebiegał na całej swoje długości odcinkiem Sentiero Azzurro (Szlak Lazurowy) – głównego szlaku Cinque Terre biegnącego wzdłuż wybrzeża.

Czas przejścia: ok. 5 godzin, długość: ok. 12 km.

Koszt wycieczki: 10 euro + około 8 euro bilet kolejowy.

.

Trasa 4: VERNAZZA – CORNIGLIA – MANAROLA – RIOMAGGIORE

Trasa trekkingu przebiegać będzie Lazurową Ścieżką (Sentiero Azzuro) – najsłynniejszą i najpopularniejszą trasą pieszą w Cinque Terre biegnącą nad brzegiem morza wzdłuż krawędzi klifu, która łączy wszystkie pięć miasteczek. W trakcie wędrówki odwiedzimy cztery z nich: Vernazzę, Corniglię, Manarolę i Riomaggiore, i wędrować będziemy w granicach Parku Narodowego Cinque Terre (Parco Nazionale delle Cinque Terre). Szlak zapewnia wspaniałe widoki na wybrzeże. Wędrówkę rozpoczniemy z miejscowości Vernazza założonej przez Rzymian na szczycie skały, którą strzegą dwie saraceńskie wieże obronne i kierować będziemy się trasą wzdłuż klifu do najmniejszego miasteczka Cinque Terre – Corniglii, a następnie do Manaroli – drugiej co do wielkości miejscowości Cinque Terre, która powita nas widokiem kolorowych domków przylepionych do wielkiej, kontrastującej czarnej skały (pozostałości murów zamku zniszczonego w 1273r.) i licznych łodzi rybackich kołyszących się na falach. Ostatnio odcinek trasy, najkrótszy i najłatwiejszy, pokonamy wędrując wśród drzew cytrynowych Drogą Miłości (Via dell’Amore), która szczególną popularnością cieszy się wśród par, a nas zaprowadzi do celu naszej wędrówki – ostatniego na wschodzie miasteczka Cinque Terre – Riomaggiore założonego w VIII w. przez Greków uciekających przed prześladowaniami w Bizancjum. Na zachodnim wzgórzu zatoczki znajdują się ruiny zamku i słynące z doskonałych widoków Santuario di Montenero, warto zwiedzić kościół San Giovanni Battista z XIV –wiecznym oknem rozetowym i kryjącym się w środku naturalnej wielkości Ukrzyżowaniem autorstwa M. Maragliana.

Czas przejścia: ok. 5 godzin, długość: ok. 12 km.

Cena wycieczki: 10 euro + około 8 euro bilet kolejowy.

Trasa 5: BIASA – CAMPIGLIA – PORTOVENERE + ISOLA PALMARIA

Zaplanowana trasa trekkingowa będzie składać się z dwóch części (trasa trekkingowa I i trasa trekkingowa II). Pierwsza z nich przebiegać będzie wzdłuż liguryjskiego wybrzeża z okolic miejscowości Biasa do Portovenere, a następnie przepłyniemy promem na największą wyspę Ligurii – Palmarię i udamy się na drugą część trekkingu, która będzie polegała na obejściu wyspy szlakiem okrężnym wyznaczonym wzdłuż jej wybrzeża.

Trasa trekkingowa I: BIASA – CAMPIGLIA – PORTOVENERE

Trasa trekkingu przebiegać będzie przez obszary dwóch parków: Parku Narodowego Cinque Terre (Parco Nazionale delle Cinque Terre) i Parku Regionalnego Portovenere (Parco Naturale Regionale di Portovenere) wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wędrówkę rozpoczniemy w pobliżu miejscowości Biasa i początkowo będziemy kierować się na południe w stronę wybrzeża. Górska ścieżka zaprowadzi nas do małej średniowiecznej wioski Campiglia, a dalej powędrujemy m.in. południowymi stokami wzgórza Monte Castellana i zejdziemy do miejscowości Portovenere.

Czas przejścia: ok. 4 godzin, długość: ok. 9 km.

Cena wycieczki: 10 euro.

Rejs promem na Isola Palmaria – cena rejsu: 15 euro, dzieci 6-11 lat 7, 5 euro.

Trasa trekkingowa II: ISOLA PALMARIA – SZLAKIEM OKRĘŻNYM WZDŁUŻ WYBRZEŻA NAJWIĘKSZEJ WYSPY LIGURII

Trasa w formie pętli prowadzić będzie wzdłuż wybrzeża największej wyspy Ligurii Isola Palmaria położonej na zachodnim krańcu zatoki La Spezia, naprzeciwko miasta Portovenere, z którego na wyspę dopłyniemy promem. Palmaria słynie z pięknego krajobrazu, malowniczych szlaków pieszych, cudownych plaż i przyrody. Wraz z dwoma sąsiednimi wyspami: Tino i Tinetto oraz okolicami miejscowości Portovenere jest objęta ochroną w ramach Parku Regionalnego Portovenere (Parco Naturale Regionale di Portovenere) i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ochronie podlega makia – śródziemnomorska sucholubna roślinność charakterystyczna dla basenu Morza Śródziemnego (dęby, cedry, dzikie odmiany oliwek, pistacje, drzewka poziomkowe, mirty, liczne odmiany roślin zielnych). W przeszłości wyspa miała duże znaczenie militarne. Znajdowała się tu baza wojskowa wraz z umocnieniami obronnymi, a sama Palmaria była wielokrotnie obiektem ataków. Wędrówkę rozpoczniemy z przystani niewielkiej osady Terrizzo. Wędrując wzdłuż wybrzeża będziemy mieli okazję zobaczyć hodowlę małży według tradycyjnej metody oraz największe atrakcje wyspy: XIX-wieczną twierdzę Umberto z widokiem na XVII-wieczną wieżę strażniczą Torre Scuola, opuszczony Fort Cavour, wieżę sygnałową noszącą nazwę „Semafor” (najwyższy punkt wyspy – 191 m) ostrzegającą dawniej mieszkańców Palmari o zbliżaniu się wrogów od strony morza, osadę Pozzale z dawnym kamieniołomem oraz wiele ciekawych przykładów miejscowej architektury: Villę San Giovanni i Podestà, czy kaplicę San Pietro.

Czas przejścia: ok. 3 godzin, długość: ok. 6 km.

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów

Miejsca zwiedzania

GALERIA

Portovenere

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Vernazza

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Portovenere

Cinque Terre

Cinque Terre

Romantyczne zachody słońca w Cinque Terre

Cinque Terre

Vernazza

Cinque Terre

ZAKWATEROWANIE I SZCZEGÓŁOWE CENY

Zakwaterowanie uczestników odbywać się będzie w domkach 4,5 osobowych, w miarę dostępności wolnych miejsc.

950,- zł + 120 euro –  zakwaterowanie w domkach 5 osobowych

950,- zł + 145 euro – zakwaterowanie w domkach 4 osobowych

Zniżki dla posiadaczy Odznaki Żuka:

 • 50 zł dla Odznak Srebrnych, Złotych i Platynowych

Wyżywienie

Cena wycieczki nie zawiera wyżywienia. Wyżywienie jest we własnym zakresie, w oparciu o wyposażone aneksy kuchenne znajdujące się w domkach. Zaopatrzenie w produkty żywnościowe będzie możliwe w okolicznych marketach. 

INFORMACJE DODATKOWE
 • Jako dokument podróży wystarczy dowód osobisty
 • Każdy uczestnik ma prawo do zabrania ze sobą bagażu głównego, nie przekraczającego 20 kg oraz podręcznego do 5 kg
 • Należy zabrać ze sobą ręczniki.
 • Bungalowy przeznaczone są dla maksymalnie 5 i 6 osób.
 • W każdym bungalowie kwaterujemy po 4 i 5 osób. 
 • Wycieczki fakultatywne rozliczane będą w euro.
 • Kolejność wycieczek może ulec zmianie. O ich kolejności decyduje na miejscu organizator.
 • Wycieczki fakultatywne odbędą się przy odpowiedniej ilości chętnych.
 • Opłata za wycieczkę w PLN – przed wyjazdem, opłata w euro na miejscu.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • Przejazd autokarem.
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Osobę z biura do koordynacji programu
 • 7 noclegów w domkach (bungalowach) wyposażonych w 2 pokoje i aneks kuchenny.
 • Opłatę klimatyczną 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Pomocowy 
 • Zwiedzanie Werony w drodze dojazdowej
 • Zwiedzanie Trydentu w drodze powrotnej.

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych uczestników,
 • Wyżywienia
 • Wycieczek fakultatywnych i biletów wstępu.
 • Wycieczek trekkingowych.
 • Ręczników

 

DOKUMENTY

Szczegółowe warunki uczestnictwa