TENERYFA.
TEIDE, GÓRY ANAGA i TENO
trekking na wyspie
STYCZEŃ 2022
11 dni

Termin: 24 stycznia – 3 lutego 2022

Cena: 2500 zł,- + lot od osoby

Wyspy Kanaryjskie, to archipelag, położony na Oceanie Atlantyckim, niedaleko od wybrzeży Afryki. Ze względu na swój klimat, malownicze widoki Wyspy Kanaryjskie nazywane są niekiedy Wyspami Szczęśliwymi. Zapraszamy na największą z wysp archipelagu, Teneryfę. Do niedawna Teneryfa kojarzyła się niemal wyłącznie z plażowaniem, klubami nocnymi i tabunami bogatych turystów głównie z Zachodniej Europy. Obecnie te stereotypy odchodzą w przeszłość, bo sama wyspa dostępna jest dla każdego, a można tu spróbować wielu różnych form wypoczynku. Jedną z tych form są trekkingi. Wyznaczonych jest tu wiele szlaków pieszych. Znajdziemy tu piękne trasy w skalistych wąwozach, ale także w wiecznie zielonych lasach wawrzynowych. Symbolem wyspy jest wulkan Teide (3718 m), będący jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii. Tu lato nigdy się nie kończy.

Teneryfa, to największa z wysp Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Podobnie jak pozostałe, Teneryfa to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Jej symbolem jest drzemiący wulkan El Teide mierzący 3718 m. n. p. m. Wyspę można podzielić na trzy podstawowe obszary atrakcyjne pod kątem wypraw górskich. Pierwszy z nich to Park Narodowy Teide w centrum wyspy. To przede wszystkim olbrzymi stożek wulkaniczny El Teide, oraz olbrzymie wypłaszczenie wokół stożka, będące niegdyś kraterem wcześniejszego wulkanu. W zachodniej części wyspy położony jes Masyw Teno. To obszar górski bezpośrednio opadający do Atlantyku. Nad samym wybrzeżem poprzecinany głębokimi wąwozami. Wraz z klifowym wybrzeżem możemy podziwiać obłędne pejzaże. We wschodniej części wyspy, na zwężającym się półwyspie leży pasmo górskie Anaga. To wiecznie zielone góry porośnięte lasami wawrzynowymi. Te zalesione grzbiety, są też matecznikiem dla niezliczonych gatunków fauny, a w szczególności ptaków. Anaga, podobnie jak Masyw Teno, to góry wpadające wprost do morza, tworzące piękne klifowe wybrzeże z wieloma zatokami. Program wyprawy zawiera przejście ośmiu tras trekkingowych i jedną wycieczkę objazdową.  Podczas naszych wędrówek zajrzymy w każdy z wyżej wymienionych obszarów górskich. Najwięcej uwagi poświęcimy obszarowi Parku Narodowego Teide, gdzie będzie możliwość zdobycia samego wierzchołka wulkanu. Trasy nie wymagają umiejętności wspinaczkowych. Potrzebna jest tylko przeciętna kondycja. Klimat na Teneryfie jest ciepły i temperatury nad morzem w styczniu przeważnie oscylują około 20 stopni. Niemniej w górach jest dużo chłodniej, a na samym stożku Teide przeważnie w miesiącach zimowych jest śnieg. Na wyspę dostaniemy się bezpośrednio samolotem z Berlina. Na miejscu poruszamy się busami.

1 DZIEŃ

Poniedziałek 24.01.2022

Wyjazd w godzinach porannych z Wrocławia i Świdnicy na lotnisko do Berlina.

Przelot z Berlina na Teneryfę.

W godzinach wieczornych przejazd do miejsca zakwaterowania

Nocleg

2 DZIEŃ

Wtorek 25.01.2022

Trekking

Trasa 1a:  WĄWÓZ MASCA

     Przyjeżdżając na Teneryfę, nie można pominąć, jednej z jej największych atrakcji, Wąwozu Masca. W Masywie Teno, położonym w zachodniej części wyspy jest wiele wąwozów zwanych tu Barranco. Jednak najpopularniejszym z nich jest Barranco de Masca. Wytyczono tu szlak pieszy, którym schodząc około 600 m w pionie, pośród majestatycznych ścian skalnych dochodzi się na brzeg oceanu. Nasza trasa poprowadzi z Santiago del Teide, poprzez kilka wspaniałych punktów widokowych nad miejscowością Masca, by zakończyć się spektakularnym zejściem wąwozem na brzeg oceanu. Spod ujścia wąwozu popłyniemy taksówką wodną do miejscowości Puerto de Santiago, podziwiając po drodze olbrzymie klify zwane Los Gigantes.

     Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  930 m, najwyższy punkt 1250 m, koniec trasy 0 m (wysokości w m. n. p. m.)     

Uwaga: Wąwóz Masca został zamknięty dla turystów w 2018 roku i do chwili obecnej jest niedostępny. W przypadku, gdyby do czasu realizacji programu był nadal zamknięty, zaproponujemy trasę zastępczą podaną poniżej.

Trasa 1b:  MASYW TENO

     W północno – zachodniej części wyspy leży Masyw Teno. To pasmo górskie, które swoimi potężnymi ścianami schodzi prosto do oceanu, tworząc przy tym majestatyczne klifowe wybrzeże. Co jakiś czas ściany klifów porozdzielane są wąskimi zatokami, dającymi początek głębokim wąwozom wdzierającym się w głąb lądu. Góry Teno pocięte wąwozami, można oglądać z perspektywy oceanu, ale także z grzbietów górskich. Proponujemy przejście szlaku, który powiedze nas grzbietami tego masywu. Przejście trasy dostarczy niezapomnianych widoków.  Zanim dojedziemy do miejsca startu, odwiedzimy po drodze kilka punktów widokowych skąd rozpościerają się panoramy na klifowe wybrzeże. Zaczynamy dad Wąwozem Masca, podziwiając widoki na sam wąwóz z punktów widokowych. Przechodząc grzbietami Teno dojdziemy na wybrzeże Atlantyku.

     Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  600 m, najwyższy punkt 900 m, koniec trasy 50 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

3 DZIEŃ

Środa 26.01.2022

Trekking

Trasa 2:  ROQUES DE GARCIA I GUAJARA

     Trekking pod wulkanem Teide. Teren tej trasy, to olbrzymie wypłaszczenie położone na wysokości 2000 m. n. p. m. To kaldera, czyli pozostałość po dawnym prawulkanie. W centrum tej kaldery wznosi się na około 1700 m wulkan Teide. My odwiedzimy formacje skalne położone na dnie kaldery zwane Roques de Garcia. Pośród wielu niesamowitych formacji skalnych szczególną uwagę przyciąga skała Cinchado, uważana czasem za symbol Wysp Kanaryjskich, a kiedyś widniejąca na hiszpańskim banknocie 1000 pesetowym. Druga część trasy, to wejście na szczyt Guajary znanej z dawnego obserwatorium astronomicznego oraz jednych z najlepszych widoków na Teide.

     Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy: 2150 m, najwyższy punkt 2718 m, koniec trasy 2150 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

4 DZIEŃ

Czwartek 27.01.2022

Trekking

Trasa 3:  GÓRY ANAGA, CHAMORGA

     Na wschodnich krańcach Teneryfy leżą Góry Anaga, wznoszące się nieco ponad 1000 m nad poziom morza. Jednak na tle wybrzeża stają się górami dość wysokimi. Zajmują one cały półwysep o długości około 20 km, a szeroki tylko na około 5 km. Charakterystyczną cechą tego pasma górskiego jest niezwykle bujna roślinność, z wiecznie zielonymi lasami wawrzynowymi. W lasach zaś zamieszkuje bogactwo fauny z niektórymi gatunkami endemicznymi, czyli występującymi wyłącznie tutaj. Szczególnie mnogość ptaków zachwyca wędrowca. Przez wąwozy, doliny, ale i trawersy grzbietów poprowadzono wiele szlaków pieszych. Nasza trasa powiedzie jednym z nich. Przejdziemy z Chamorgi, poprzez dolinę do Roque Bermecho. Potem mijając latarnię morską Anaga, piękną trasą trawersową wzdłuż wybrzeża do miejscowości Benijo.    

     Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  480 m, najwyższy punkt 480 m, koniec trasy 80 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

5 DZIEŃ

Piątek 28.01.2022

Trekking

Trasa 4:  PICO DEL TEIDE 

     Na Teneryfie znajduje się nawyższy szczyt Hiszpanii, Pico del Teide, wznoszący się 3718 m. nad poziom morza. Biorąc pod uwagę, że ocean znajduje się w odległości tylko 20 km od szczytu, potęguje to jeszcze bardziej majestat góry. Teide, to drzemiący stożek wulkaniczny, wyrastający z krateru dawnego prawulkanu, po którym pozostało olbrzymie wypłaszczenie na wysokości ponad 2000 m. n. p. m. Sam wierzchołek można zdobyć na kilka sposobów. Najprościej skorzystać z kolejki górskiej, która wywiezie nas na wysokość 3550 m i stamtąd już tylko kawałek na szczyt. Można też wejść najkrótszą drogą z wysokości około 2400 m. i zejść pieszo z powrotem, lub zjechać kolejką. Można dokonać nocnego wejścia, by zobaczyć wschód słońca ze szczytu. Wejście na sam wierzchołek jest limitowane (200 osób dziennie) i podlega uzyskaniu zezwolenia. Dlatego też decyzja o sposobie zdobycia szczytu zostanie podjęta przed samym wyjazdem, co uzależnione będzie od uzyskania terminu i zakresu godzinowego zezwolenia. 

     Długość trasy przy wersji maksymalnej około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 1350 m, najwyższy punkt 3718 m, koniec trasy 1350 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

6 DZIEŃ

Sobota 29.01.2022

Trekking

Trasa 5:  GÓRY ANAGA. ROQUE DE TABORNO

     To druga trasa w Górach Anaga, położonych na wschodzie wyspy. Tym razem odwiedzimy położone najbardziej na północ wybrzeże. Dojeżdżając na miejsce rozpoczęcia wędrówki zobaczymy kilka wybitnych punktów widokowych na Góry Anaga oraz wybrzeże Atlantyku. Odwiedzimy fantazyjny szczyt Roque de Taborno, a następnie pięknym grzbietowym szlakiem przejdziemy przez Las Carboneras, Chinamadę, do Punta del Hidalgo, gdzie nad samym oceanem zakończymy wędrówkę. 

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  600 m, najwyższy punkt 700 m, koniec trasy 50 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

7 DZIEŃ

Niedziela 30.01.2022

Trekking

Trasa 6:  PAISAJE LUNAR

     Trasa w centralnej części wyspy. Pozwoli nam zobaczyć świat dziwacznych, fantazyjnych skał stworzonych przez lawę wulkaniczną. Dotrzemy do miejsca, które nazywa się Paisaje Lunar, co znaczy Krajobraz Księżycowy. Naszą wędrówkę rozpoczniemy z centralnego miejsca Parku Narodowego Teide, Cañada Blanca. Poprzez przełęcz Degollada de Ucanca wkroczymy do księżycowych krajobrazów, by zakończyć wędrówkę w najwyżej położonej (prawie 1500 mnpm) miejscowości Teneryfy, Vilaflor.

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  2150 m, najwyższy punkt 2400 m, koniec trasy 1480 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

8 DZIEŃ

Poniedziałek 31.01.2022

Trekking

Trasa 7:  PN TEIDE. SAMARA I BOTIJA

     Ta trasa zaprowadzi nas znowu do Parku Narodowego Teide. Tutaj pokonamy niewymagającą wędrówkę poprzez wulkaniczne tereny dawnej kaldery. Charakterystyczne krajobrazy tych okolic, to ciemnobrązowa i czarna powulkaniczna gleba, soczyście zielone sosny i intensywnie niebieskie niebo.  Wejdziemy na jeden z widokowych szczytów, Montana Samara. Okrążymy szczyt Montana de la Botija.

Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy:  1850 m, najwyższy punkt 2100 m, koniec trasy 2050 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

9 DZIEŃ

Wtorek 1.02.2022

Trekking

Trasa 8:  CAMINO A CANDELARIA

     Ostatni dzień wędrówek po Teneryfie, to przejście części dawnej ścieżki pielgrzymkowej, łączącej Orotavę z Candelarią. My przejdziemy duży jej fragment z Aguamansy do Arafo. Ścieżka ta pozwalała wędrowcom z północnej części wyspy, dotrzeć do sanktuarium w Candelarii, do czczonej tutaj figurki matki boskiej Virgen de Candelaria, patronki całego archipelagu. Do czasów współczesnych, każdego roku 14 sierpnia mieszkańcy wyspy pielgrzymują do Candelarii. To wędrówka przez winnice, lasy sosnowe i kasztanowe oraz imponujący górski krajobraz.  Jest jednym z najpiękniejszych szlaków na Teneryfie ze względu na różnorodne wrażenia krajobrazowe. Szczególnie w górnej części unikalnego tła czarnego piasku i ciemnoczerwonej lawy, jasnozielonych, lśniących lasów sosnowych błękitnego nieba i skalistych gór. Z Arafo przejazd do Candelarii, gdzie zobaczymy miasteczko i bazylikę z czczoną tutaj figurką czarnej madonny.

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  1050 m, najwyższy punkt 2060 m, koniec trasy 470 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

10 DZIEŃ

Środa 2.02.2022

Wykwaterowanie

W zależności od pogody. Plażowanie lub objazdowa trasa po najciekawszych miasteczkach północnej części wyspy.

Przejazd na lotnisko. Wylot w drogę powrotną w godzinach popołudniowych.

Powrót drogą lotniczą do Berlina w godzinach nocnych.

11 DZIEŃ

Czwartek 3.02.2022

Transfer z Berlina do Wrocławia w godzinach nocnych, bądź porannych.

MAPA

Baza

Miejsca trekkingów

Lotnisko

GALERIA

Klify Los Gigantes

Ścieżka w PN Teide

Krater Pico Viejo

Widoki z Teide

Huevos del Teide

W drodze na Teide

Pico del Teide 3718 m. n. p. m.

Cytrusy w styczniu

W drodze na wierzchołek Teide

Widoki ze szczytu El Teide

Wąwóz Masca

W PN Teide

Południowa część Gór Anaga

W PN Teide

W PN Teide

Wąwóz Seco

Kaldera pod Teide

W PN Teide

Teide w zachodzącym słońcu

Schronisko Altavista, w drodze na Teide

Krajobraz powulkaniczny w PN Teide

Wąwóz Masca

Kaktusy w Górach Anaga (styczeń)

Zachód słońca widziany z Guajary

Północne wybrzeże Gór Anaga

Wybrzeże w Górach Anaga

W wąwozie Masca

Roque Bermejo. Góry Anaga

Zachód słońca z Guajary

W Masywie Teno

Roques de Garcia. PN Teide

Wąwóz Masca

Góry Anaga

W wiecznie zielonych Górach Anaga

Wybrzeże w Górach Anaga

Ścieżki w PN Teide

Wybrzeże Gór Anaga

PN Teide

Serpentyny w Masywie Teno

Krajobraz okolic Teide

Roques de Garcia i Teide

Zachód słońca w Górach Anaga

Teide

Roques de Garcia w PN Teide

W PN Teide

DODATKOWE INFORMACJE
 • Wyspy Kanaryjskie są autonomicznym regionem Hiszpanii, i znajdują się na obszarze Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Obowiązującą walutą jest Euro.
 • Bilety lotnicze zakupujemy indywidualnie dla każdego uczestnika, po wpłacie zaliczki. Istnieje możliwość zakupu biletów samodzielnie. 
 • Dojazdy na trasy piesze i przemieszczanie się po wyspie, za pomocą wynajętych busów.
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie. Zakwaterowanie w obiektach posiadających aneksy kuchenne.
 • Istnieje możliwość spożywania obiadów w lokalnych restauracjach.
 • Zaopatrzenie w produkty żywnościowe w lokalnych marketach.
 •  Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Klimat na Wyspach Kanaryjskich należy do ciepłego klimatu zwrotnikowego. W miesiącach zimowych często nad wybrzeżem temperatura przekracza 20 stopni, a w najwyższych partiach gór leży śnieg.
 • Wyposażenie uczestnika powinno zawierać niezbędne elementy jak na jednodniową wędrówkę, mając szczególnie na uwadze nawet ujemne temperatury w najwyższych partiach gór.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Transport na terenie wyspy
 • 9 noclegów w apartamentach z pokojami 1 i 2 osobowymi
 • 8 trekkingów górskich
 • Wycieczka objazdowa po wyspie
 • Widokowe przejazdy z postojami na punktach widokowych
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych
 • Transfer busem z Wrocławia do Berlina i z powrotem

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych. Cena biletu w obie strony oscyluje obecnie około 600,- zł bez bagażu rejestrowanego.
 • Innych biletów wstępów
 • Wyżywienia
DOKUMENTY

Szczegółowe warunki uczestnictwa

REZERWACJA

Rezerwacji wycieczki należy dokonywać drogą mailową na adres: bt@piotrzuk.pl lub telefonicznie pod numerem       512 643 880 w dni robocze od godz. 10:00 do 16:00. Szczegóły techniczne wyprawy: Piotr Żuk 733 899 833.

Dodaj komentarz