WIELKA FATRA
Termin: 8 – 11 czerwca 2023
Cena: od 790 do 980,- zł (zniżki dla posiadaczy O. Ż)
W weekend Bożego Ciała zapraszamy na czterodniowy trekking w góry Słowacji. Tym razem odwiedzimy Wielką Fatrę – rozłożyste, mocno rozczłonkowane pasmo górskie o skomplikowanym układzie grzbietów i dolin położone między Małą Fatrą na północy, Tatrami Niżnymi na wschodzie, Górami Kremnickimi na południu i Kotliną Turczańską na zachodzie. Długość pasma z północy na południe wynosi około 40 km. Najwyższym szczytem jest Ostredok (1592), ale poza nim jeszcze 8 szczytów przekracza 1500 m. Dla Słowaków jest to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych oraz najbardziej dzikich i bezludnych pasm górskich. To góry idealne dla osób szukających ciszy i spokoju w otoczeniu natury, które swoim wyglądem i charakterem przypominają nieco nasze Bieszczady.

Wyprawa w góry Słowacji oferuje Państwu cztery dni trekkingów w Wielkiej Fatrze, podczas których odwiedzimy najciekawsze zakątki tych gór. Oferta skierowana jest zarówno dla wprawionych w wędrówce turystów, jak i wszystkich tych którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z górami.
Być może nazwa Wielka Fatra może budzić wśród Państwa lekkie przerażenie i skojarzenie z dużymi wysokościami do pokonania, to jednak nie dajcie się jej zwieść! Wielka Fatra jest mniejszą siostrą Małej. Dawniej oceniano bowiem góry przez pryzmat wielkości pastwisk, a nie wysokości szczytów. Oczywiście nie będziemy ukrywać, że w trakcie naszych czterech dni wędrówki wysokości i szczytów nam nie zabraknie. Zdobędziemy najważniejsze z nich m.in.: Tlstą (1373), Lubenę (1414), Żadná Ostrą (1254), Ostrą (1247), Ploskę (1535), Chyžky (1340), Frčkov (1586), Krížną (1574), Líškę (1445), Rakytov (1567), w tym Koronę Wielkiej Fatry – Ostredok (1592)), ale wędrować będziemy głównie długimi, halnymi i widokowymi grzbietami z rozległymi polanami pasterskimi i ukwieconymi łąkami, głębokimi dolinami, a to wszystko w otoczeniu pojawiających się co jakiś czas formacji skalnych i lasów. Będzie dziko, zielono, magicznie i widokowo! A to wszystko dodatkowo w okolicznościach dzikiej przyrody, jaką oferuje nam Park Narodowy Wielka Fatra, który przemierzymy praktycznie od każdej możliwej strony.
Wielka Fatra to nie tylko góry, ale również miejscowości z bogatą historią, nietuzinkową zabudową i zabytkami. W trakcie tych czterech dni będziecie mieli okazję zwiedzić m.in.: ruiny średniowiecznego zamku Blatnica (XIII w.) położone na wapiennym wzgórzu na wysokości 685 m, z którego rozciąga się widok na dolinę Gaderską i masyw Tłustej, zawitamy do popularnej miejscowości turystycznej Staré Hory znanej jako jedna z najstarszych miejscowości górniczych, ośrodek kultu maryjnego i miejsce pielgrzymkowe, a także zwiedzimy osadę Vlkolínec, w której zachowało się typowe dla górskich obszarów budownictwo wiejskie tworzące odizolowaną osadę wpisaną w 1993r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
1 DZIEŃ
Czwartek 8.06.2023
Wyjazd autokarem ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach nocnych ze środy na czwartek.
Trasa 1: SKALNA FATRA, CZYLI PRZEZ TŁUSTĄ NA LUBENĘ DO OSTREJ
Blatnica – Gaderská dolina – Vapenna dolina – Tlstá (1373) – Lubená (1414) – Żadná Ostrá (1254) – Ostrá (1247) – Juriašova – Blatnická dolina – Blatnica
Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin.
Łącznie w górę 1050 m, w dół 1038 m.
Trasę rozpoczniemy w Blatnicy, niewielkiej wsi u stóp Wielkiej Fatry, położonej na skraju Kotliny Turczańskiej i uznawanej za najstarszą miejscowość w rejonu Turiec z ruinami średniowiecznego zamku z XIII wieku, które będziemy mieli okazję zwiedzić na samym początku trasy. Nasza całodzienna wędrówka prowadzić będzie przez teren Parku Narodowego Wielka Fatra. Większa część trasy będzie również przebiegać w ścisłym rezerwacie przyrody. Należy przygotować się na ostre podejścia i odcinki dodatkowo zabezpieczone łańcuchami, które pomogą nam bez problemu pokonać występujące trudności skalne. Wędrówka przebiegać będzie przez część Wielkiej Fatry zwanej Skalną Fatrą w otoczeniu doliny Gaderskiej i Blatnickiej. W jej trakcie zdobędziemy takie szczyty jak Tlstá (1373), Lubená (1414), Żadná Ostrá (1254) i Ostrá (1247). Ta ostatnia, górująca nad Kotliną Turczańską, uznawana jest za najpiękniejszy szczyt Wielkiej Fatry, a cały jej masyw objęty jest rezerwatem przyrody Tlstá (rezerwat o najwyższym (piątym) stopniu ochrony). Wędrówkę zakończymy w Blatnicy, z której rozpoczynaliśmy naszą trasę.
Przejazd autokarem na nocleg do miejsca zakwaterowania.
2 DZIEŃ
Piątek 9.06.2023
Przejazd autokarem do miejscowości Vyžná Revúce
Trasa 2: NA OSTREDOK – NAJWYŻSZY W WIELKIEJ FATRZE
Vyžná Revúce – Sedlo Ploskej (1390) – Ploská (1535) – sedlo Chyžky (1310) – Chyžky (1340) – Ostredok (1596) – Frčkov (1586) – Krížna (1574) – Líška (1445) – Majerova skala (1283) – Staré Hory
Długość trasy około 21 km. Czas przejścia około 8,5 godziny.
Łącznie w górę: 1196 m, w dół 1416 m.
Trasę rozpoczniemy w miejscowości Vyžná Revúce, będącej górną częścią wsi Liptovské Revúce, położonej w dolinie rzeki Revúce głęboko wciętej między szczyty Wielkiej Fatry. Praktycznie cała wędrówka prowadzić będzie widokową granią .W ciągu całodziennej wędrówki zatoczymy najbardziej popularną pętle w Wielkiej Fatrze, wiodącą na najwyższy szczyt pasma – Ostredok (1596) i trzy najważniejsze jego szczyty przekraczające 1500 metrów wysokości: Ploskę (1535) – leżącą na przecięciu trzech głównych górskich grzbietów pasma i zawdzięczającą swoją nazwę szerokiemu wypłaszczeniu na szczycie porośniętemu w całości górską łąka, Frčkov (1586) i Krížną (1574) z wierzchołkiem charakterystycznym za sprawą masztu telekomunikacyjnego wysokiego na ponad 50 metrów. Do tego „szczytowego” kompletu zaliczymy pod drodze jeszcze kilka niższych, równie ciekawych wzniesień. Trasa prowadzić będzie przez południowo-wschodnią część Wielkiej Fatry słynącą z pięknych panoram, skalnych murów, rozległych połonin i kwiecistych łąk, na których spotkamy pasące się owce. Trasę wędrówki zakończymy w miejscowości Staré Hory, jednym z najstarszych ośrodków górniczych w tym rejonie znanym również jako ośrodek kultu maryjnego i miejsce pielgrzymkowe.
Przejazd autokarem do miejsca zakwaterowania.
3 DZIEŃ
Sobota 10.06.2023
Przejazd autokarem do miejscowości Liptovská Osada.
Trasa 3: WIDOKOWO NA RAKYTOV
Liptovská Osada – Tepla dolina – Severné rakytovské sedlo (1406) – Rakytov (1567) – Južné rakytovské cedlo (1307) – Minčol (1398) – Sedlo pod Černym Kameňom (1266) – Liptovské Revúce
Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 9 godzin.
Łącznie w górę: 1004 m, w dół 956 m.
Trasę rozpoczniemy w pobliżu miejscowości Liptovská Osada, gdzie przekroczymy granicę Parku Narodowego Wielkiej Fatry i wejdziemy w niezwykle malowniczą Teplą Dolinę, której dnem spływa Teplý potok. Woda drąży tu koryto w miękkim wapienno-dolomitowym podłożu i pędzi w dół między skałami tworząc malownicze wodospady, które są jej największą atrakcją – szczególnie największy z nich: Dolný vodospád Teplého Potoka. Obszar ten jest objęty ochroną jako rezerwat przyrody Prielom Teplého Potoka. To jednak nie jedyna atrakcja na trasie, ponieważ naszym głównym celem będzie najwyższy szczyt we wschodniej liptowskiej odnodze Wielkiej Fatry – Rakytov (1567) – słynący z szerokiej panoramy obejmującej całą Wielką i Małą Fatrę, Góry Choczańskie i Niżne Tatry. Ich rozpoznanie na szczycie ułatwi nam zainstalowana na wierzchołku tablica panoramiczna z różą wiatrów. Widoki towarzyszyć będą nam również przy zejściu ze szczytu. Ciekawostką trasy może być chata Limba – niewielkie schronisko położone w drodze na szczyt Rakytov oferujące strawę i nocleg w warunkach turystycznych. W malowniczych okolicznościach przyrody wędrować będziemy przez kolejne wzniesienia w większości pokryte łąkami, trawiastymi zboczami i pasterskimi halami, pokonamy skalną bramę w niewielkiej grupie wapiennych skał, a pod Minčolem (1398) zaliczymy niewielkie gołoborze. Trasę zakończymy w miejscowości Liptovské Revúce.
Przejazd autokarem na nocleg do miejsca zakwaterowania.
4 DZIEŃ
Niedziela 11.06.2023
Wykwaterowanie.
Przejazd autokarem do miejscowości Podsuchá.
Trasa 4: NA ŠIPRŬŇ I DO „ŻYWEGO SKANSENU”
Podsuchá – Nižne Matejkovo – Šíprúň (1461) – Vyšné Šiprúnske sedno (1346) – Vtáčnik (1090) – Sedlo pod Vtáčnikom (1120) – Sedno pod Sidorovkom (865) – Vlkolinec
Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 7 godzin.
Łącznie w górę 914 m, w dół 763 m.
Trasę rozpoczniemy w miejscowości Podsuchá. Jest to osada górska położona na lewym brzegu rzeki Revúca, w pobliżu ujścia jednej z dolin Wielkiej Fatry – Nižne Matejkovo. Dolina jest kręta i całkowicie porośnięta lasem. Znajduje się w otulinie Parku Narodowego Wielka Fatra. Celem naszej wędrówki będzie Šíprúň (1461) – dwuwierzchołkowy szczyt w głównym grzbiecie wschodniej tzw. liptowskiej odnogi Wielkiej Fatry. Główny wierzchołek wznosi się nad doliną Rewucy około 750 m na południowy wschód od niższego szczytu (1445). Obydwa wierzchołki rozdziela Vyšne Šiprúnske sedno (1385). Masyw jest dość charakterystyczny, ponieważ opada we wszystkich kierunkach stromymi stokami podciętymi licznymi głębokimi źlebami i dolinkami m.in. Trlenską doliną (od wschodu), Čutkovską doliną (od północy), Čierňavy (od zachodu) i Nižné Matejkovo (od południa). Ze Šíprúňa udamy się na Vtáčnik (1090), a wisienką na torcie na zakończenie wędrówki będzie wizyta w jednej z ciekawszych wsi Słowacji, która szczególnie zainteresuje miłośników kultury ludowej i architektury drewnianej. Trekking zakończymy bowiem w miejscowości Vlkolinec, w której zachowało się około pięćdziesięciu drewnianych chat góralskich pochodzących w większości z XIX wieku. To żywy skansen, gdyż niektóre z nich są wciąż zamieszkałe, inne służą za domki letniskowe, a w niektórych urządzono kwatery dla turystów. Poznamy je po pokryciu zrębu glina, która malowana jest pastelowymi barwami. W 1993r. cała miejscowość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W godzinach popołudniowych wyjazd autokarem w drogę powrotną.
Powrót do Wrocławia i Świdnicy w późnych godzinach wieczornych.
Baza noclegowa
Miejsca trekkingów
Inne atrakcje turystyczne
Baza naszej wyprawy znajdować się będzie w okolicach miasta Martin. Grupa rozlokowana będzie w jednym ośrodku. Część uczestników w pokojach hotelowych, pozostali w domach kilku i kilkunastoosobowych. Pokoje 2, 3, 4 osobowe ze wspólnymi łazienkami. Domy wyposażone są w przestronne kuchnie i miejsca do spożywania posiłków.
- 790,- zł. Zakwaterowanie w domach 9 i 14 osobowych i pokojach 2, 3 i 4 osobowych ze wspólnymi łazienkami i aneksami kuchennymi. Bez wyżywienia.
- 980,- zł. Zakwaterowanie w pokojach hotelowych i apartamentach. Pokoje 2 i 3 osobowe oraz apartamenty dwupokojowe dla 4 osób. 3 śniadania w cenie.
- Zniżki dla posiadaczy Odznaki Żuka:
- 30,- zł dla odznak brązowych
- 50,- zł dla odznak srebrnych
- 80,- zł dla odznak złotych
- 100,- zł dla odznak platynowych
- Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej, jak i należy do Strefy Schengen. W związku z tym granicę przekraczamy posiadając przy sobie tylko dowód osobisty.
- Walutą obowiązującą na Słowacji jest Euro.
- W wersji zakwaterowania w hotelu w cenie 3 śniadania
- Obiadokolacje przygotowujemy na miejscu samodzielnie. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowo obiadokolacji.
- Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
- Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
- W przypadku trudnych warunków pogodowych zaproponujemy alternatywne zwiedzanie skansenu w Martinie.
- Należy zabrać ze sobą wyposażenie odpowiednie na jednodniowe wycieczki górskie
Świadczenia zawarte w cenie:
- Przejazd autokarem
- Ubezpieczenie NNW i KL
- 3 noclegi zgodnie z opisem w dziale „zakwaterowanie i ceny”
- 3 śniadania w wersji hotelowej
- Dojazd do miejsc wyjścia na trasy piesze i powrót do miejsca zakwaterowania
- Obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- Opłata klimatyczna
- Opieka organizatora, przewodnika
Cena nie zawiera:
- Wydatków własnych uczestników
- Innych biletów wstępu
- Wyżywienia (oprócz śniadań w wersji hotelowej)
Rezerwacji wycieczki należy dokonywać za pomocą Formularza Rezerwacji drogą mailową na adres: bt@piotrzuk. Pytania formalne dotyczące wyprawy: 512 643 880 w dni robocze od godz. 10:00 do 16:00. Szczegóły techniczne wyprawy: Piotr Żuk 733 899 833.