słowacja
MAŁA FATRA
NA UKWIECONYCH HALACH FATRZAŃSKICH
CZERWIEC 2022
4 dni

Termin: 16 – 19 czerwca 2022

Cena: 590 zł + 15 euro od osoby

Coroczny przedłużony weekend Bożego Ciała spędzimy znów na Słowacji. Po kilku latach wracamy na Małą Fatrę. Pasmo to uważane jest przez niektórych za najpiękniejsze spośród gór słowackich. Składa się ono z dwóch części, przedzielonych głęboką doliną rzeki Wah. Bardziej spektakularna i zagospodarowana turystycznie jest część północna zwana Krywańską z najwyższym szczytem Wielki Kryvań (1709 m. n. p. m.). Część ta została objęta ochroną Parku Narodowego. Część południowa, zwana Luczańską, nieco niższa, jest bardziej dzika i mniej oblegana przez turystów. Podczas naszego pobytu w Małej Fatrze planujemy cztery trasy trekkingowe, podczas których odwiedzimy najciekawsze zakątki tych gór. Wyjazd autokarem tradycyjnie ze Świdnicy i Wrocławia, po drodze można dołączyć w Katowicach.

Wyprawa w słowackie góry, to czterodniowe trekkingi w Małej Fatrze. Wyjeżdżamy w nocy ze środy na czwartek i bezpośrednio po przyjeździe wychodzimy w góry. Kończymy w niedzielę i po ostatniej trasie wyjeżdżamy w drogę powrotną. Pozwoli to nam maksymalnie wykorzystać pobyt na Słowacji. Proponujemy trzy trasy w paśmie Krywańskim i jedną w Luczańskim. Bazą naszą będzie miasto Martin. To około 60 tysięczne miasto, położone w Kotlinie Turczańskiej, pomiędzy Małą i Wielką Fatrą. W mieście znajduje się największy na Słowacji skansen wsi słowackiej z około 150 obiektami. Stąd będziemy przemieszczać się autokarem na punkty wyjść w góry. Będziemy nocować w kilku domach (9 i 14 osobowych), położonych obok siebie. Domy posiadają pokoje dwu, trzy i czteroosobowe. Duża kuchnia w każdym z domów pozwala na przygotowanie posiłków.

 

 

1 DZIEŃ

Czwartek 16.06.2022

Wyjazd autokarem ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach nocnych ze środy na czwartek.

W godzinach porannych przyjazd do miejscowości Rieka nad rzeką Vag. Stąd rozpoczniemy trasę trekkingową.

Trasa 1: CHLEB

Rieka (450) –  Šútovská dolina – Šútovsky vodopad (780) – Chata pod Chlebom (1423) – Chleb (1647) – Steny (1530) – Poludňový grúň (1460) – Chata na Gruni (970) – Chata Vratna (740) 

Czas przejścia około 8 godzin, 17 km 

Słowackie wędrówki rozpoczniemy od zdobycia trzeciego pod względem wysokości szczytu Małej Fatry, o wdzięcznej nazwie Chleb. Czeka nas dość spore podejście na sam szczyt (1200 m). Pierwsza faza trasy prowadzi poprzez ciekawą Dolinę Szutowską, w której znajduje się najwyższy wodospad Małej Fatry, Wodospad Szutowski (38 m). Po wejściu na Chleb, czeka nas piękny widokowy odcinek, poprowadzony granią Krywańskiej Małej Fatry. Ostatni odcinek, to zejście do Doliny Vratnej, poprzez ukwiecone o tej porze roku łąki. Po drodze będziemy mijali dwa schroniska. jedno pod Chlebem, położone wysoko pod szczytem Chleba. Drugie dużo niżej, szczególnie pięknie położone na śródleśnym wypłaszczeniu. Zakończenie trasy w bardzo popularnej Dolinie Vratnej, pełnej hoteli, pensjonatów i restauracji.

Przejazd autokarem na nocleg do Martina.

2 DZIEŃ

Piątek 17.06.2022

Przejazd autokarem do Kuneradu.

Trasa 2: VELKA LUKA

Kunerad (550) – Horna luka (1299) – Velka Luka (1476) – Martin (550)

Czas przejścia około 7,5 godziny, 19 km 

Podczas tej wędrówki poznamy fragment południowej części Małej Fatry, tzw. Luczańskiej Fatry. Zdobędziemy najwyższy szczyt tej części pasma Velką Lukę. Zaczniemy przy zamku w Kuneradzie. Zamek ten zbudowany na początku XX wieku, jako obiekt myśliwski, stoi dziś w ruinie. Pierwsza część trasy prowadzi przez tereny zalesione. Kiedy wejdziemy na grań, odsłonią się widoki. Szczególnie piękny widokowo jest sam szczyt Wielkiej Luki. Na pobliskiej Kriżawie znajduje się potężny nadajnik telewizyjny. Po zejściu z głównej grani duże schronisko Chata na Martińskych holiah. Schodzimy bezpośrednio do ośrodka noclegowego położonego nad Martinem. Ciekawostką jest biegnąca równolegle do naszego zejścia, udostępniona w 2013 roku via ferrata z dzielnicy Martina Strane pod Wielką Lukę.

Nocleg

3 DZIEŃ

Sobota 18.06.2022

Przejazd autokarem do Vratnej Doliny.

Wjazd wyciągiem pod Chleb

Trasa 3: GRANIĄ FATRZAŃSKICH KRYWANI

Górna stacja wyciągu Chleb (1500) – Velky Krivań – (1709) – Maly Krivań (1671) – Suchy (1468) -Nezbudská Lúčka  (360) – Zamek Strecno (440)

Czas przejścia około 7 godzin, 18 km

Widokowa trasa główną granią Krywańskiej Małej Fatry. Zaczynamy od wjazdu kolejką górską z Doliny Vratnej na wysokość 1500 m. n. p. m. Stąd wchodzimy na Wielki Krywań, najwyższy szczyt Małej Fatry. Potem główną, widokową granią, poprzez Mały Krywań, do Suchego. Stąd zejście do Doliny Wagu. Minąwszy schronisko „Chata pod Suchym” Po podziwiamy widoki na malowniczy przełom Wagu. Obejrzymy ruiny Starego hradu położonego nad urwiskiem Wagu. Po zejściu do doliny przekraczamy rzekę Wag i zwiedzamy ruiny zamku Strečno. Ruiny są dobrze zachowane i malowniczo położone na skale nad Wagiem. 

Przejazd autokarem na nocleg do Martina. Nocleg

4 DZIEŃ

Niedziela 19.06.2022

Wykwaterowanie.

Przejazd autokarem do miejscowości Biely Potok.

Trasa 4: JANOSIKOWE DIERY I MAŁY ROZSUTEC

Bely Potok (580) – Dolne i Horne Diery – Sedlo Mezirozsutce (1200) – Maly Rozsutec (1344) – Petrova (640)

Czas przejścia około 5,5 godziny, 11 km

Ostatnia nasza wędrówka na Słowacji będzie przebiegać w paśmie Krywańskiej Małej Fatry. Chociaż trasa nie jest zbyt długa, za to ciekawa. Główną atrakcją są głębokie wąwozy o nazwie Janosikove diery. Szlak poprowadzony jest tutaj po wielu kładkach, drabinkach i zabezpieczony łańcuchami. Następnie wejdziemy na Mały Rozsutec, z charakterystycznymi białymi ścianami. Stąd widoki na Wielki Rozsutec, który niestety o tej porze roku nie jest jeszcze dostępny dla turystów, ze względu na ochronę przyrodniczą. Schodzimy do Petrovej, gdzie zatrzymujemy się w jednej z gospód. 

W godzinach popołudniowych wyjazd autokarem w drogę powrotną.

Powrót do Wrocławia i Świdnicy w późnych godzinach wieczornych.

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów

Inne atrakcje turystyczne

GALERIA

Główna grań fatrzańska

Kwietne hale

Białe skały

Wag

Hale fatrzańskie

Mała Fatra

Zamek Strečno

Przełom Wagu

Przełom Wagu pod Strečnem

Suchy

Główna grań fatrzańska

Mała Fatra

Przełom Wagu

Wielki Rozsutec

Janosikowe diery

Chata na Gruni

Janoskowe diery

ZAKWATEROWANIE

Baza naszej wyprawy znajdować się będzie w okolicach miasta Martin. Grupa rozlokowana będzie w jednym ośrodku, w domach kilku i kilkunastoosobowych. Pokoje 2, 3, 4 osobowe ze wspólnymi łazienkami. Domy wyposażone są w przestronne kuchnie i miejsca do spożywania posiłków.

DODATKOWE INFORMACJE
 • Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej, jak i należy do Strefy Schengen. W związku z tym granicę przekraczamy posiadając przy sobie tylko dowód osobisty.
 • Walutą obowiązującą na Słowacji jest Euro.
 • Podstawowa cena to 590 zł od osoby, 15 euro to kwota za 3 śniadania – płatne na miejscu. 
 • Obiadokolacje przygotowujemy na miejscu samodzielnie. Będzie możliwość dokonania zakupów produktów spożywczych na miejscu. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowo obiadokolacji.
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
 • 3 pierwsze trasy łatwe technicznie, ale wymagające kondycji.
 • Ostatnia trasa poprowadzona przez wąwozy, Janosikowe diery zawiera kładki, drabinki i łańcuchy. Do przejścia dla przeciętnego turysty, jak i rodzin z dziećmi.
 • W przypadku trudnych warunków pogodowych zaproponujemy alternatywne zwiedzanie skansenu w Martinie.
 • Należy zabrać ze sobą wyposażenie odpowiednie na jednodniowe wycieczki górskie
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Przejazd autokarem 
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • 3 noclegi w pokojach 2, 3 i wieloosobowych
 • 3 śniadania
 • Dojazd do miejsc wyjścia na trasy piesze i powrót do miejsca zakwaterowania
 • Obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Opłata klimatyczna
 • Opieka organizatora, przewodnika  

Cena nie zawiera:  

 • Wydatków własnych uczestników,
 • Biletów wstępów. Wyciąg Vratna – Chleb około 9 euro, wstęp na zamek Strečno 6 euro, skansen w Martinie 3 euro
 • Wyżywienia oprócz śniadań
[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz