alpy austriackie
tyrol
część I

alpy kitzbuchelskie, karawendele, kaisergebirge, rofany, leogangery
LATO 2019
8 dni

Termin: 5 – 14 lipca 2019

Cena: od 950,- zł od osoby

Letnie trekkingi w Alpach, jak co roku organizujemy w Austrii. Po raz trzeci wracamy do Tyrolu. Będą to jednak zupełnie nowe, przez nas jeszcze nie odkryte pasma Alp. Bazą wypadową, skąd będziemy wyruszać na trasy, będzie Dolina Wildschönau, położona w Alpach Kitzbuchelskich. W samych Alpach Kitzbuchelskich przygotowanych jest kilka tras. Pozostałe miejsca trekkingów, to okoliczne pasma górskie. Trekkingi w Alpach składają się z dwóch części. Każda z nich, to 8 tras trekkingowych z jedną wspólną dla obu części. Całość stanowi 15 dni trekkingowych. Można zapisać się na jedną z części, lub na całość.

Zapraszamy po raz kolejny na nasze wspólne wędrówki po alpejskich szlakach.

Tym razem po raz trzeci wracamy do Tyrolu, chociaż nie w te same miejsca.

Naszą bazą wypadową będzie Dolina Wildschönau.

Wildschönau, to dolina ale także nazwa gminy. Tworzy ją kilka miejscowości Oberau, Niederau, Auffach, Mühltal, Thierbach pięknie położonych na skraju Alp Kitzbüchelskich.

Atutem Doliny Wildschönau jest WildschönauCard, którą otrzymuje każdy turysta nocujący w którejś z wyżej wymienionych miejscowości. Karta uprawnia do bezpłatnego korzystania z kolejek górskich (dwóch w Gminie Wildschönau i dwóch w sąsiedniej Dolinie Alpbach), odkrytego basenu w Niederau, muzem drewna, oraz zniżek na inne atrakcje w okolicy. Dlatego też, robiąc sobie przerwę w trekkingach, można we własnym zakresie świetnie zorganizować sobie wolny czas. Miejscowa informacja turystyczna pozwoli zaopatrzyć się w mapy i materiały dotyczące regionu. Bez problemu można na miejscu samodzielnie zorganizować sobie krótsze, lub nieco dłuższe spacery po okolicznych górach.

Celem naszego podstawowego programu trekkingowego będą nie tylko Alpy Kitzbüchelskie, ale także pasma górskie położone w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Alpy Kitzbüchelskie, będą jedynym odwiedzanym przez nas pasmem, należącym do Alp Centralnych. Pozostałe pasma, to Północne Alpy Wapienne. W ramach wycieczki przygotowane są propozycje tras we wschodniej części Karwendeli, w Brandenberger Alpen z ich najwyższą częścią Rofangebirge, w Kaisergebirge (Górach Cesarskich), oraz w zwartych pasmach skalnych, Loferer i Leoganger Steingebirge

Poniżej przedstawiamy program pierwszej części wyprawy trekkingowej.

Trasy obu części są zupełnie inne i nie pokrywają się ze sobą. Można więc uczestniczyć w dwóch wyprawach, bez konieczności powrotu do domu po pierwszej. Każda z wypraw, to 8 wycieczek trekkingowych o średnim stopniu trudności. Dwie wyprawy łącznie, to 15 jednodniowych trekkingów. Przy trasach trudniejszych proponowane są warianty łatwiejsze, albo zupełnie inną trasą, albo omijające trudniejsze ich części. Istnieje możliwość realizacji własnych pomysłów na spacery w okolicy zakwaterowania, bądź wariantów tras.

Skala trudności tras porównywalna ze szlakami tatrzańskimi. Wysokości najwyższych szczytów oscylują w granicach 2500, 2600 m. n. p. m. Żadna z tras nie prowadzi przez drogi ubezpieczone zwane viaferratami lub klettersteig (niem.) Nie przewidujemy używania raków, czekana itp. Niemniej jednak na trasach trudniejszych w typowo skalnym terenie zalecamy zabranie kasków.

Jeden dzień (ósmy) będzie wspólny dla obu grup z turnusu pierwszego i drugiego. Wtedy to planujemy spotkać się nad alpejskim jeziorem Achensee i pokonać malownicze trasy w trzech wersjach.

1 DZIEŃ

Piątek 5.07.2019

Wyjazd z Wrocławia i Świdnicy w godzinach wieczornych.

Przejazd przez Czechy.

2 DZIEŃ

Sobota 6.07.2019

Przyjazd w godzinach rannych do Austrii

Trekking w paśmie Kaisergebirge

Trasa 1: KAISERGEBIRGE – ELMAUER TOR
I Kaiserbachtal (1000) – Stripsenjochhaus (1577) – Elmauer Tor (1960) – Gruttenhütte (1620) – Kopftörl (2058) – Stripsenjochhaus (1577) – Kaiserbachtal (1000)
Długość trasy 12 km, czas przejścia około 8 godzin
II Kaiserbachtal (1000) – Ranggenalm (1220) – Feldberg (1813) – Stripsenjochhaus (1577) – Kaiserbachtal (1000)
Długość trasy 11 km, czas przejścia około 6 godzin

Pierwszy dzień wędrówek alpejskich rozpoczniemy od Kaisergebirge (Gór Cesarskich) i ich najwyższej części Wilder Kaiser, czyli Dziki Cesarz. Punkt wyjściowy, to piękna dolina Kaiserbachtal. Tutaj na wysokości ponad 1000 m.n.p.m. znajduje się rodzinne schronisko Griesner Alm. Stąd zaproponujemy dwie trasy okrężne w dwóch wersjach. Łatwiejsza trasa, to przejście widokowym grzbietem nad dwoma dolinami. W końcowej fazie schronisko Stripsenjochhaus, gdzie trasa łatwiejsza i trudniejsza spotyka się. Zejście powrotne do doliny wspólną trasą. Trasa trudniejsza przecina główne pasmo Wilder Kaiser. Przechodzimy na stronę południową pasma i wracamy z powrotem, pokonując przy tym dwie przełęcze około 2000 m.n.p.m

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Zakwaterowanie i nocleg.

3 DZIEŃ

Niedziela 7.07.2019

Trekking w paśmie Karwendelgebirge

Trasa 2: KARWENDELE – KOMPAR
Kreuzbrücke (990) – Kompar (2011) – Plumsjochhütte (1630) – Gernalm (1172)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 8 godzin

Karwendele, to jedno z najrozleglejszych pasm wapiennych w Austrii. Wznoszą się na północ od doliny rzeki Inn i bezpośrednio nad Innsbruckiem. Zbudowane są z czterech głównych łańcuchów górskich rozciągniętych z zachodu na wschód, oraz wielu odnóg. Cały obszar tych gór objęty jest tzw. Alpejskim Parkiem Krajobrazowym Karwendel. Ten jeden z pięciu trekkingów w rejon Karwendeli pozwoli nam na przejście widokowego grzbietu ze szczytem Kompar oraz odwiedzenie malowniczo położonego schroniska Plumsjochhütte. Wyjście z Doliny Riß i powrót z Doliny Gern.

4 DZIEŃ

Poniedziałek 8.07.2019

Trekking w paśmie Leoganger Steingebirge

Trasa 3: LEOGANGERY
I Leogang Ullachtal (950) – Hochtor (1900) – Passauer Hütte (2050) – Hochzint (2246) – Birnhorn (2634) – Passauer Hütte (2050) – Saallachtall (680)
Długość trasy 15 km, czas przejścia około 9 godzin
II Leogang Ullachtal (950) – Hochtor (1900) – Passauer Hütte (2050) – Saallachtall (680)
Długość trasy 11 km, czas przejścia około 6 godzin

Leoganger Steingebirge, to niewielkie powierzchniowo górskie pasmo wapienne, zwane popularnie Leogangerami, położone na granicy Tyrolu i Kraju Salzburskiego. Wraz z pobliskimi bliźniaczymi Lofererami zaliczne często do jednej formacji. Chociaż oba pasma nie zajmują dużej powierzchni, to urzekają swoimi potężnymi ścianami skalnymi, wznoszącymi się ponad 1,5 km ponad doliny rzek. Bardziej strome ściany są od południa. Góry te położone są niedaleko pasm odwiedzonych przez nas w ubiegłym roku (Hochkönig, Steinernesmeer) i do złudzenia przypominają tamte. Leogangery, jak przystało na góry wapienne, posiadają wiele zjawisk krasowych. Poprzecinane są korytarzami jaskiń, a jedna z nich mierzy nawet ponad 50 km. Celem naszej wędrówki będzie przemierzenie tego pasma z południa na północ. Niemal na samym grzbiecie znajduje się schronisko Passauer Hütte. Stąd z chętnymi spróbujemy zdobyć najwyższy szczyt tego pasma Birnhorn. Ze schroniska wspólne zejście do doliny rzeki Sallach

5 DZIEŃ

Wtorek 9.07.2019

Trekking nad Doliną Wildschönau w Alpach Kitzbüchelskich

Trasa 4: ALPY KITZBUHELSKIE – WILDSCHÖNAU
I Auffach (870) – wjazd kolejką górską (zawarty w cenie wycieczki) – Górna stacja wyciągu (1780) – Schatzberg (1898) – Joelspitze (1964) – Großer Beil (2309) – Schönangeralm (1173)
Długość trasy 17 km, czas przejścia około 7,5 godziny
II Auffach (870) – wjazd kolejką górską (zawarty w cenie wycieczki) – Górna stacja wyciągu (1780) – Schatzberg (1898) – Joelspitze (1964) – Lämpersberg (2202) – Schönangeralm (1173)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 6

Łatwa, chociaż długa trasa zachodnim grzbietem nad Doliną Wildschönau. Gmina Wildschönau i otaczające ją góry leżą na skraju Alp Kitzbüchelskich. Grzbiety górskie i szczyty są tu łagodne, a najwyższy z nich Großer Beil mierzy sobie niewiele powyżej 2300 m. n. p. m. Wjeżdżamy dwuetapową kolejką górską pod szczyt Schatzberg. (kolejka w cenie). Stąd widokową trasą na południe. Trekking w dwóch wersjach. W tej łatwiejszej wcześniejsze zejście z grzbietu. W dłuższej wersji dojście do końca doliny i zejście do schroniska Schönangeralm. Ze schroniska dojście do centrum Auffach lub dojazd wynajętym busem (dodatkowy koszt).

6 DZIEŃ

Środa 10.07.2019

Trekking w Brandenbergen Alpen (Rofany)

Trasa 5: ROFANGEBIRGE – HOCHISS
I Maurach (970) – wjazd kolejką górską do Erfurter Hütte (1834) – Rotspitze (2038) – Hochiss (2299) – Erfurter Hütte (1834) – Rasthaus Kanzelkehre (896)
Długość trasy 15 km, czas przejścia około 7 godzin
II Maurach (970) – wjazd kolejką górską do Erfurter Hütte (1834) –Dalfzalalm (1693) – Hochiss (2299) – Erfurter Hütte (1834) – Maurach (970) opcjonalnie zjazd kolejką do Maurach
Długość trasy 13 km, czas przejścia około 6 godzin

Brandenbergen Alpen, to wapienne pasmo górskie położone na północ od rzeki Inn i na wschód od Jeziora Achensee. W całości położone na terytorium Austrii. Ich najwyższa część leżąca bezpośrednio nad Jeziorem Achensee zwana jest Rofan. Czasami też cały masyw Brandenberger określa się jako Rofan. Rofany mają charakter grupy skalnej, podobnie jak inne pasma Północnych Alp Wapiennych (Loferery, Leogangery, Kaisergebirge, Steinernes Meer, Hochkönig, Tennengebirge, czy Masyw Dachsteinu). W szczytowych partiach poprowadzono 5 viaferrat na najwyższe wierzchołki. Wierzchołki te można zdobyć łatwiejszymi drogami. Proponujemy dwie trasy (o zróżnicowanej trudności), które doprowadzą nas na najwyższy szczyt Rofanów, Hochiss, mierzący 2299 m.n.p.m. To niewielkie pasmo daje jednak możliwość realizacji własnych pomysłów dostosowanych do swoich możliwości. Atutem tego rejonu jest kolejka górska, która wwiezie chętnych 900 m w górę. Można zdecydować się na zejście w dół, lub zjechać kolejką

7 DZIEŃ

Czwartek 11.07.2019

Trekking w Karwendelach

Trasa 6: KARWENDELE – SONNJOCH
I Eng (1200) – Gramaisattel (1903) – Sonnjoch (2457) – Falzturn (1070)
Długość trasy 12 km, czas przejścia około 8 godzin
II Eng (1200) – Lamsenjochhütte (1953) – Falzturn (1070)
Długość trasy 12 km, czas przejścia około 6 godzin

To kolejna propozycja trekkingu w Karwendelach. Zaczynamy w samym centrum Obszaru Chronionego Karwendeli, w samym końcu doliny Eng. Dolina Eng zwana inaczej Größer Ahornboden, to w dosłownym tłumaczeniu Wielka Ziemia Klonowa. Dolina ta ze względu na walory krajobrazowe uważana jest za najpiękniejsze miejsce w Karwendelach. Zielone dno doliny porośnięte wielkimi klonami otoczone jest ze wszystkich stron jasnymi wapiennymi ścianami i turniami skalnymi. Naszym celem będzie zdobycie charakterystycznego szczytu Sonnjoch, górującego pomiędzy dwiema dolinami. Dla mniej ambitnych trasa łatwiejsza trasa łatwiejsza z wizytą w schronisku Lamsenjochhütte. Dojazd i powrót z trasy w strefie płatnych dróg górskich.

8 DZIEŃ

Piątek 12.07.2019

Trekking w paśmie Alp Kitzbüchelskich.

Trasa 7: ALPY KITZBÜCHELSKIE – GROßER RETTENSTEIN
Neukirchen (850) – wjazd kolejką górską (koszt 13,5 Euro) – Górna stacja kolejki (2090) – Frühmesser (2233) – Großer Rettenstein (2366) – Aschau (1010)
Długość trasy 17 km, czas przejścia około 8 godzin

Alpy Kitzbüchelskie, to jedyne pasmo naszej wyprawy, które należy do Alp Centralnych. Rozciąga się ono na obszarze 80 km na linii wschód – zachód i około 30 km północ – południe. Część pasma znajduje się już poza Tyrolem, w Kraju Salzburskim. Alpy Kitzbüchelskie podzielone są niemal na dwie części doliną Potoku Kitzbüchelskiego. Ze względu na rozległość pasma, naszym celem wędrówek będzie tylko jego zachodnia część. Wielki Rettenstein, to szczyt do którego dostaniemy się od południa, z głębokiej doliny rzeki Salzach, która oddziela Alpy Kitzbüchelskie od Wysokich Taurów. Wjeżdżamy kolejką górską z miejscowości Neukirchen, a schodzimy do doliny Aschau. Trasa jest łatwa, oprócz samego wejścia na Wielkiego Rettensteina, dlatego wejście na sam szczyt dla chętnych. Góra ta widoczna z daleka, charakteryzuje się niepowtarzalnym kształtem kamiennego ostańca nad morzem zielonych gór. Mimo, że nie jest najwyższym szczytem Alp Kitzbüchelskich, to ze względu na kształt, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych.

9 DZIEŃ

Sobota 13.07.2019

Wykwaterowanie.

 

Wykwaterowanie i przejazd w rejon Jeziora Achensee

Trasa trekkingowa nad Achensee, po jego zachodniej stronie, w Karwendelach.

Trasa 8: KARWENDELE – ACHENSEE
I Achensee (917) – Koglalm (1286) – Saeebergspitze (2085) – Pertisau (950)
Długość trasy 12 km, czas przejścia około 6,5 godziny
II Achensee (917) – Koglalm (1286) – Pasillsattel (1680) – Pertisau (950)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 6 godzin
III Achensee (917) – Gaisalmsteig – Pertisau (950)
Długość trasy 9 km, czas przejścia około 4 godzin

To ostatni dzień alpejskich wędrówek dla pierwszej grupy, ale i jednocześnie pierwszy dzień trekkingów dla drugiej grupy przyjeżdżającej. Dlatego też, tego dnia będzie to wspólne przejście dla obu grup. Do wyboru trzy trasy z północy na południe. Wszystko to nad alpejskim jeziorem Achensee. To największe jezioro w Tyrolu, czasem zwane szumnie „Tyrolskim Morzem”. Położone pomiędzy jasnymi, wapiennymi szczytami skalnymi Karwendeli i Rofanów. Jezioro osiąga 133 m głębokości i posiada przejrzystą, czystą ale nieco zimną wodę. Główna trasa wiedzie widokowym szlakiem przez Seebergspitze, wznoszącym się ponad 1000 m nad taflą jeziora Achensee. Nieco łatwiejsza trasa omija szczyt i prowadzi przez przełęcz 400 m niżej. Trzecia propozycja, to dość łatwa trasa wzdłuż zachodniego brzegu jeziora. Achensee. Dla tych, którzy nie będą chcieli pójść w góry, będzie możliwość pozostania w jednej z miejscowości nad jeziorem. Można tutaj skorzystać z oferty żeglugi statkiem (2 godziny rejsu 15 Euro) albo plażowania.

Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

10 DZIEŃ

Niedziela 14.07.2019

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach wczesnoporannych.

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów (zaznaczone trasy dwóch turnusów)

Inne atrakcje turystyczne

GALERIA
NA NIEPOGODĘ

W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających trekking, zaproponujemy alternatywnie wycieczkę, ze zwiedzaniem jednego z następujących miejsc:

Twierdza Kufstein

Zamek Tratzberg

Klasztor St. Georgenberg

Innsbruck

Muzeum Swarovski w Wattens

Dawna kopalnia srebra w Schwaz

Gdyby zdarzyło się, że warunki atmosferyczne uniemożliwiają trekking w dniach przyjazdu lub odjazdu, którejś z grup, zaproponujemy zwiedzanie jednego z dwóch miejsc:

Salzburg - miasto Mozarta, soli i kościołów

Burghausen - bawarskie miasteczko z najdłuższym zamkiem w Europie

ALTERNATYWNE ATRAKCJE

Uczestnicy, którzy nie będą brali udziału w trekkingach, mogą we własnym zakresie zorganizować czas wolny, korzystając z atrakcji jakie oferuje Dolina Wildschönau. Ponadto dzięki Wildschönau Card, którą otrzyma każdy uczestnik wycieczki z wielu miejscowych atrakcji można korzystać bezpłatnie lub ze zniżką. Poniżej bezpłatne atrakcje w ramach Wildschönau Card:

Kolejka górska Schatzberg w Auffach

Kolejka górska Markbachjoch w Niederau

Kolejka górska Wiedersbergerbahn w Alpbach

Kolejka górska Reitherkogelbahn w Alpbach

Basen w Niederau

Bergbauermuseum w Niederau

Dawna kopalnia srebra w Wildschönau

W okolicy można we własnym zakresie zorganizować lekkie trekkingi. Do najciekawszych należy wąwóz Kundler Klamm, lub grzbiet Markbachjoch.

Kundler Klamm

Kundler Klamm

Markbachjoch

ZAKWATEROWANIE


Grupa zostanie zakwaterowana w kilku obiektach noclegowych zlokalizowanych w miejscowości Mühltal i Auffach w Dolinie Wildschönau.

Główny obiekt noclegowy znajduje się na widokowym zboczu ponad miejscowością Mühltal. Zostanie tu zakwaterowane około 35 osób. Pokoje dwuosobowe, wieloosobowe, także z łóżkami piętrowymi. Łazienki w większości zlokalizowane na korytarzu. Do dyspozycji duża kuchnia, lodówka, zmywarka, mikrofalówka, zamrażarka, ekspres do kawy. Na parterze sala do spożywania posiłków.

Pozostałe miejsca noclegowe w apartamentach o podwyższonym standardzie w innych domach w okolicy. Apartamenty z pokojami dwuosobowymi z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi na apartament, aneksami kuchennymi (jeden aneks na 4 lub 6 osób).

O rezerwacji pokojów decyduje kolejność zapisów.

Dom główny

Dom główny

Jeden z dodatkowych pensjonatów

INNE INFORMACJE
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych
 • Trasy piesze o średniej trudności i długości, niektóre z asekuracją linami (łańcuchami) i drabinkami.
 • Przejścia tras pieszych prowadzone są przez dwóch doświadczonych przewodników.
 • Jest możliwość przejść według własnych pomysłów, na własne ryzyko i odpowiedzialność, po uzgodnieniu z organizatorem.
 • Do dyspozycji autobus, który dowiezie grupę na proponowaną danego dnia trasę i odbierze z trasy.
 • Wszystkie dzienne trasy przemierzamy na lekko z plecakiem na jednodniowe wycieczki.
 • Cena nie zawiera wyżywienia. Posiłki przygotowujemy samodzielnie na miejscu, zakupów dokonujemy w miejscowych sklepach i marketach (ceny nieco wyższe niż w Polsce).
 • Niektóre z tras wymagają korzystania z wyciągów i kolejek).
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem
 • Transport autokarem na punkty wyjścia i zejścia ze szlaków pieszych (tam, gdzie jest taka możliwość)
 • 7 noclegów w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa dwóch przewodników górskich
 • Bezpłatne 4 kolejki górskie w Dolinie Wildschönau i Alpbach 
 • Bezpłatny odkryty basen (w odległości około 5 km)
 • Na miejscu opieka organizatora

Cena nie zawiera:

 •  Wyżywienia
 • Opłaty klimatycznej około 2 – 2,5 Euro za noc, za osobę powyżej 15 roku życia
 • Biletów na wyciągi i kolejki górskie poza rejonem Wildschönau i Alpbach.
 • Opłat za przejazd górskimi drogami płatnymi (około 1 Euro za 1 wjazd)
KOŃCOWA CENA WYCIECZKI

Każdy uczestnik otrzymuje jednakowe świadczenia wymienione wyżej. Cena końcowa dla uczestników jest różna i zależna od standardu zakwaterowania.            

950,- zł od osoby

Zakwaterowanie w budynku głównym, w pokojach 3, 4, 5 osobowych (także z łóżkami piętrowymi). Łazienki na korytarzu. Należy przywieźć ze sobą ręczniki i pościel. (około 30 miejsc)

1050,- zł od osoby

Zakwaterowanie w budynku głównym w pokojach dwuosobowych z prysznicami w pokojach. Należy przywieźć ze sobą ręczniki i pościel. (6 miejsc)

do 1200,- zł od osoby

Zakwaterowanie w kilku okolicznych pensjonatach, w apartamentach o podwyższonym standardzie. Pokoje dwu, trzyosobowe z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi na apartament. Kuchnia na apartament 4 – 7 osób. Pościel i ręczniki na miejscu. (pozostałe miejsca)     

W przypadku braku miejsc w wybranej wersji noclegów, będzie decydować kolejność zapisów.

SZCZEGÓŁOWA OFERTA

Pobierz szczegółową ofertę w PDF

WARUNKI UCZESTNICTWA

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz

Close Menu