majorka
serra de tramuntana
trekking na wyspie
jesień 2019
10 dni

Termin: 7 – 15 listopada 2019

Cena: 2200 zł od osoby

Kiedy w Polsce mamy już dojrzałą jesień, wystarczy kilka godzin podróży, by znaleźć się na jednej z wysp Morza Śródziemnego i przy sprzyjających warunkach odnaleźć jeszczę szczyptę późnego lata. Ta wyspa, to Majorka, największa spośród Archipelagu Balearów. Chociaż słusznie przypisuje się jej miano idealnego miejsca na plażowanie, imprezowanie i ogólne leniuchowanie, to nie wszyscy wiedzą, że kryje ona w sobie także skarb natury. Ten skarb, to pasmo górskie o nazwie Serra de Tramuntana wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu wiele oznaczonych i nieoznaczonych ścieżek. Najciekawsze z nich postaramy się przemierzyć podczas planowanych siedmiu tras trekkingowych.

Majorka, to wyspa położona w zachodniej części Morza Śródziemnego. Wraz z kilkoma innymi wyspami m. in. Minorką, Ibizą i Formenterą tworzy archipelag zwany Balearami. Obecnie jest to hiszpańska prowincja, a także region autonomiczny Hiszpanii. Położenie Balearów pomiędzy Europą, a Afryką powodowało w przeszłości, że pozostały tu wpływy różnych kultur, a ich ślady można zobaczyć do dziś.

Majorka oprócz swych wspaniałych plaż, infrastruktury hotelowej, ma jeszcze do zaoferowania góry. Góry, które schodzą swoimi grzbietami do samego morza, tworząc bajkowe wybrzeża, pełne zatok i klifów. Góry te zwane po katalońsku Serra Tramuntana, a po hiszpańsku Sierra de Tramontana swą nazwą nawiązują do silnego i zimnego północnego wiatru Tramuntona docierającego do Majorki. Pasmo to ciągnie się około 90 km wzdłuż półnonego wybrzeża wyspy, tworząc naturalną barierę dla wiatru Tramuntana. Przez to na pozostałej części wyspy panuje ciepły i suchy klimat. Góry nie są jakoś spektakularnie wysokie, bo najwyższy szczyt Puig Major wznosi się na 1445 m. n. p. m. Ale biorąc pod uwagę bliskość morza, to wysokości względne są już dość imponujące. 

Program wycieczki przewiduje przejście siedmiu tras trekkingowych w najciekawszych zakątkach pasma Serra de Tramuntana. W tym zdobycie drugiego co do wysokości wierzchołka pasma, Puig de Massanella, wznoszącego się na 1365 m. n. p. m.

Podczas wycieczek trekkingowych zobaczymy nie tylko góry. Serra de Tramuntana, to także zagubione górskie miasteczka, czy ważne miejsca kultu. Jedna z tras zaprowadzi nas do małego miasteczka Valdemossa, gdzie w tutejszym klasztorze zimę spędzili Fryderyk Chopin i George Sand. Dotrzemy także do miasteczka Soller, gdzie zabytkowy tramwaj przejeżdża z impetem pomiędzy stolikami miejscowej restauracji. Odwiedzimy najważniejsze sanktuariuym wyspy, położone wśród lasów dębowych Lluc, gdzie czczona jest La Moreneta, czyli Czarna Madonna, opiekunka wyspy. Klasztor położony u podnóża Massanelli. Północna Majorka, to spektakularne zatoki i klify. Zobaczymy zatokę Sa Calobra i przespacerujemy się w głąb niezwykłego wąwozu Torrent de Pareis. Góry Serra de Tramuntana na wschodzie schodzą prosto do morza tworząc niezwykły półwysep Formentor, który w części przemierzymy pieszo. W przypadku pogody uniemożliwiającej trekkingi będzie możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc kultu religijnego położonych na wyniosłych wierzchołkach. To m. in. Santuari de Cura, Puig de Santa Magdalena, czy Puig de Bonany.

W ostatnim dniu wycieczki odwiedzimy stolicę Majorki i całych Balearów Palmę. Tu odwiedzimy niesamowitą katedrę gotycką La Seu oraz przespacerujemy się wąskimi ulicami miasta podziwiając kamienice i pałace z różnych epok architektonicznych.

Na wyspę dostaniemy się samolotem z Berlina, na miejscu poruszamy się busami. Zapewniamy transfer z Wrocławia do Berlina i z porotem.

1 DZIEŃ

Czwartek 7.11.2019

Wyjazd ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach przedpołudniowych. Transfer na lotnisko w Berlinie.

Przelot do Palma de Majorka

Przejazd do miejsca zakwaterowania

Nocleg

2 DZIEŃ

Piątek 8.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

3 DZIEŃ

Sobota 9.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

4 DZIEŃ

Niedziela 10.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

5 DZIEŃ

Poniedziałek 11.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

6 DZIEŃ

Wtorek 12.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

7 DZIEŃ

Środa 13.11.2019

.

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

8 DZIEŃ

Czwartek 14.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

9 DZIEŃ

Piątek 15.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

10 DZIEŃ

Sobota 16.11.2019

Trekking

Trasa 1: 

D

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

11 DZIEŃ

Niedziela 17.11.2019

 

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów

Inne atrakcje turystyczne

GALERIA

Creasta Cocosului (Koguci Grzebień)

Kompleks klasztorny w Barsanie

Borsa z Gór Rodniańskich

ZAKWATEROWANIE

Nasza baza wypdowa będzie znajdować się w okolicach miejscowości Pollenca w zachodniej części wyspy.

DODATKOWE INFORMACJE
 • Baleary i Majorka są autonomicznym regionem Hiszpanii, i znajdują się na obszarze Unii Europejskiej i Strefy Schengen. 
MAPY

Warto mieć ze sobą mapy obszaru górskiego, który będziemy przemierzać. Poniżej przykładowe tytuły. Niestety żadne dostępne mapy nie obejmują pasma Gór Gutyjskich i Suhard.

WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 •  
 • Transport autokarem na punkty wyjścia i zejścia ze szlaków pieszych (tam, gdzie jest taka możliwość)
 • 8 noclegów w pokojach 2, 3 osobowych
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa organizatora i  przewodników górskich
 • Na miejscu opieka organizatora

Cena nie zawiera:

 • Biletów na wyciągi i kolejki górskie
 • Biletów wstępu na „Wesoły Cmentarz” w Sapancie
 • Prowiantu na wycieczki górskie
 • Wyżywienia w drodze dojazdowej do Rumunii i w drodze powrotnej
[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz

Close Menu