UKraina karpaty wschodnie
Czarnohora, Góry Pokuckie, połoniny hryniawskie i Jałowiczory
LATO 2019
9 dni

Termin: 26 lipca – 4 sierpnia 2019

Cena: 1200 zł od osoby

W 2019 roku kontynuujemy naszą eksplorację Karpat Wschodnich na Ukrainie. Wędrówki będą nakierowane na zdobycie ważnych szczytów. W Czarnohorze wejdziemy na najwyższy szczyt Ukrainy, Howerlę, a także na Popa Iwana, słynnego z przedwojennego, polskiego obserwatorium astronomicznego. Poza Czarnohorą odwiedzimy takie pasma górskie jak, Góry Pokucko – Bukowińskie z ich najwyższym wierzchoiłkiem Rotyło. Poza tym Czywczyny, z najwyższym ich szczytem Pohrebtyną i Babą Ludową, oraz odległe i ciężko dostepne Jałowiczory z Jarowicą i Tomnatykiem. Niemal wszystkie te szczyty zaliczane są do Korony Karpat Ukraińskich.

Trekking w Karpatach Ukraińskich, to propozycja wspólnej wyprawy w ten uroczy zakątek świata. Jako jedna z nielicznych firm z zachodniej Polski organizujemy już od kilku lat wyprawy trekkingowe w Karpaty Ukraińskie. Z nami można się zabrać bezpośrednio ze Świdnicy, Wrocławia oraz z miejscowości przy autostradzie A4. Co rok wyjeżdżamy w inny rejon górski. Była już Czarnohora, trochę Gorganów i Zakarpacie. Tym razem wybieramy się w najdalsze rejony Karpat Wschodnich połozonych na Ukrainie. Cały wyjazd przygotowany jest kompleksowo. Dojazd autokarem. Na miejscu klimatyczny pensjonat, wyżywienie dwa razy dziennie, przejazdy na trasy autobusem, busami miejscowymi i ciężarówkami leśnymi (gruzawikami). Na miejscu jest organizator imprezy. Trasy górskie prowadzą dwaj doświadczeni przewodnicy (jeden lokalny). Dla osób, które kolekcjonują odznaki górskie, to niepowtarzalna okazja do „zaliczenia” 4 szczytów do Korony Gór Ukrainy http://www.pttkhts.hg.pl/odznaki/kb.html. 

1 DZIEŃ

Piątek 26.07.2019

Wyjazd ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach wieczornych. W godzinach nocnych Katowice i Kraków, Rzeszów.

2 DZIEŃ

Sobota 27.07.2019

W godzinach porannych przekroczenie granicy polsko – ukraińskiej

Dalszy przejazd przez Ukrainę, do miejscowości Wierchowina. Przed dotarciem do celu zatrzymamy się w Jaremczy. 

Jaremcza, a właściwie dziś Jaremcze, zwana przez niektórych „Perłą Karpat”, to jeden z najpopularniejszych w okresie międzywojennych polskich kurortów zimowych. Miasteczko kreowane jest na stolicę huculszczyzny, a ze względu na niedalekie położenie najsłynniejszego ukraińskiego ośrodka narciarskiego Bukowelu, czasami nazywana ukraińskim Zakopanem. Po zawieruchach wojennych i latach rządów sowieckich nie ma tu wielu zabytków. Warto jednak zobaczyć starą, przedwojenną willową zabudowę, potężny wiadukt kolejowy, wodospad na Prucie. W miasteczku dwiedzimy miejscowy jarmark huculski, pełnen pamiątek i różnorodnych miejscowych towarów. Po zakupach dalszy przejazd do miejsca zakwaterowania w Werchowynie. 

 Zakwaterowanie. Obiadokolacja i nocleg.

3 DZIEŃ

Niedziela 28.07.2019

Śniadanie

Trekking w paśmie Gór Pokucko – Bukowińskich.

Trasa 1: GÓRY POKUCKO – BUKOWIŃSKIE. ROTYŁO

Wołowa (750) – Rotyło (1483) – Wesnarka (1305) – Biała Kobyła (1477) – Pryslip Wełyki (1203) – Wipcze – Werchowyna (650) 

20 km. Przejście około 9 godzin.

Głównym celem wycieczki będzie zdobycie najwyższego wierzchołka Gór Pokuckich, Rotyło (1483 m. n. p. m.). Góry Pokuckie położone są na północ od Werchowyny. Ta część Gór Pokuckich nazywana jest często Beskidem Huculskim. Pasmo to charakteryzuje się pięknymi krajobrazami zmienionymi ludzką ręką. To połoniny, niewysokie wzniesienia i rozrzucone bezładnie chłopskie zagrody.Trasę rozpoczynamy przed miejscowością Wołowe. Zejście bezpośrednio do Werchowyny.

Obiadokolacja i nocleg.

4 DZIEŃ

Poniedziałek 29.07.2019

Śniadanie

Trekking w paśmie Czarnohory.

Trasa 2: POŁONINY HRYNIAWSKIE. SKUPOWA

Zelene (765) – Uhorski Skeli (1257) – Skupowa (1579) – Krynta (1358) – Werchowyna (800)

23 km. Przejście około 9 godzin.

Przejśie drugim co do wysokości grzbietem Połonin Hryniawskich. To grzbiet Skupowej oraz Kryntej. Na miejsce wyjścia dojeżdżamy ciężarówkami. Przejdziemy grzbietem Połoniny Lepkaliwka. Po drodze mijamy ciekawe formacje skalne, Uhorski Skeli. Przy dobrych warunkach pogodowych odbijemy na charakterystyczny szczyt połoniny, Skupową. Po zejściu z połoniny, przejście przez przysiółki Werchowyny. Wsie, przysiółki i pojedyncze zagrody porozrzucane od dolin do wzgórz, to główny walor krajobrazowy Huculszczyzny. Zejście bezpośrednio do obiektu noclegowego.

Obiadokolacja i nocleg.

5 DZIEŃ

Wtorek 30.07.2019

Śniadanie

Trekking w paśmie Czarnohory.

Trasa 3: CZARNOHORA. HOWERLA

Dolina Prutu (1100) – Mała Maryszewska (1450) – Szpyci (1863) -Turkuł (1933) –  Howerla (2061) – Zaroślak (1240)

18 km. Przejście około 8 godzin.

Podczas wycieczki zdobędziemy najwyższy szczyt Karpat Ukraińskich, jak i najwyższy szczyt Ukrainy, Howerlę (2061 m. n. p. m.). Duża część trasy prowadzi głównym grzbietem Czarnohory, w jej najwyższej części. Po drodze bardzo ciekawa formacja skalna w postaci skalnych igieł o nazwie Szpyci. Zobaczymy najsłynniejsze na Ukrainie górskie, karpackie jeziorko, Jezioro Niesamowite. Głowny grzbiet czarnohorski, to dawna granica polsko – czechosłowacka, a namacalnym śladem tej historii są mijane dawne słupki graniczne. Zakończenie trasy pod Zaroślakiem. W okresie II Rzeczpospolitej znajdowało się tu schronisko o tej nazwie. W czasach sowieckich na miejsu zniszczonego schroniska powstał brzydki architektonicznie ośrodek wypoczynkowy Zaroślak. Tutaj na koniec wycieczki możemy zrobić zakupy oraz skorzystać z wielu punktów gastronomicznych. Przejazd w jedną i drugą stronę autobusem.

Obiadokolacja i nocleg.

6 DZIEŃ

Środa 31.07.2019

Śniadanie

Trekking w paśmie Czarnohory.

Trasa 4: JAŁOWICZORY. JAROWICA

Perkałaba (950) – Jarowica (1587) – Tomnatyk (1565) – Perkałaba (950) 

18 km. Przejście około 8 godzin.

Wyprawa w najodleglejszy zakątek Ukraińskich Karpat. Przejdziemy przez najbardziej na południe wysuniętyb obszar Karpat na terenie Ukrainy. Znajdziemy się tam, gdzie zaczyna swój bieg Biały Czeremosz. Aby zachować w nienaruszonym stanie ten zakątek, duży obszar objęty jest ochroną Czeremoskiego Parku Narodowego. Pasmo górskie nazywane jest Jałowiczory. Większość źródeł nie wymienia jednak tej nazwy, zaliczając to pasmo do szerszego obszaru zwanego Karpatami Bukowińskimi. Celem naszej wyprawy, będą dwa wierzchołki tego pasma, najwyższy Jarowica i najbardziej charakterystyczny Tomnatyk. Na Tomnatyku w czasach radzieckich umiejscowiona była baza radarowa. Radary znajdowały się w ogromnych osłonach przypominających pieczarki. Po upadku ZSRR radary zdemontowano, ale charakterystyczne osłony w postaci ogromnych pieczarek pozostały. Na miejsce trasy, w obie strony dostaniemy się ciężarówkami.

Obiadokolacja i nocleg.

7 DZIEŃ

Czwartek 01.08.2019

Śniadanie

Trekking w paśmie Czarnohory.

Trasa 5: CZARNOHORA. POP IWAN

Dzembronia (820) – Smotrycz (1898) – Pop Iwan (2028) – Szybene (850) 

20 km. Przejście około 9 godzin 

Druga trasa w paśmie Czarnohory i możliwość zdobycia kolejnego dwutysięcznika. Tym razem to charakterystyczny szczyt, Pop Iwan, zwany Czarnohorskim, dla odróżnienia od Popa Iwana Marmaroskiego. Tu też otrzemy się o historię i ślady II Rzeczpospolitej. Pasmem Czarnohory i przez szczyt Popa Iwana przebiegała granica II Rzeczpospolitej. W okresie międzywojennym zbudowano na szczycie polskie obserwatorium astronomiczne, nazywane potocznie Białym Słoniem. Budynek stoi do dziś i jest charakterystycznym elementem tego szczytu. Obecnie remontowany. Podczas drogi na szczyt miniemy ciekawe formacje skalne na Smotryczu i Uchaty Kamień. Dojazd do punktu startowego, jak i powrót ciężarówkami lub busami.

Obiadokolacja i nocleg.

8 DZIEŃ

Piątek 02.08.2019

Śniadanie

Trekking w paśmie Gór Czywczyńskich.

Trasa 6: POŁONINY HRYNIAWSKIE. POCHREBTYNA

Połonina Łukowica (1530) – Pochrebtyna (1605) – Baba Ludowa (1582) – Połonina Tarnica (1452) – Probijniwka (800) 

18 km. Przejście około 8 godzin 

Trasa w głównym Paśmie Połonin Hryniawskich. Przewidujemy zdobycie dwóch najwyższych wierzchołków tego pasma. Uznawaną do niedawna za najwyższą, Babę Ludową i Pochrebtynę, uznaną nie tak dawno za najwyższy szczyt pasma. Piękna widokowo trasa, prowadząca niemal na całym swoim odcinku przez połoniny, Połoninę Łukawica, Ozirnyj, Kopilasz, Tarnica. W obie strony na trasę dowożeni będziemy ciężarówkami.

 Obiadokolacja i nocleg.

9 DZIEŃ

Sobota 03.08.2019

Śniadanie

Wykwaterowanie.

Wyjazd w drogę powrotną. Po drodze odwiedzimy targ w Kosowie, na który w soboty zjeżdżają miejscowi Huculi. Będzie możliwość zakupu pamiątek, rękodzieła huculskiego i specjałów ukraińskich lub chociaż popatrzenie na różnorodność towarów. 

W godzinach wieczornych przekroczenie granicy ukraińsko – polskiej.

10 DZIEŃ

Niedziela 04.08.2019

W godzinach porannych powrót do Polski. Możliwość wysiadania w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Świdnicy

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów

GALERIA

Wierchowina

Jałowiczory. Jarowica

W Czarnohorze

Szpyci

Karpaty

Połoniny

Połoniny

Cerkiew

Nad Dzembronią

Wierchowina

W drodze na Popa Iwana

W Czarnohorze

Wierchowina

Uchaty Kamień

Uchaty Kamień

Czarnohora. Pop Iwan

Czarnohora

Pop Iwan

Wierchowina

Nad Wierchowiną

W Czarnohorze

Wierchowina

Wierchowina

W Czarnohorze

Howerla

Czarnohora

Czarnohora. Jezioro Niesamowite

Czarnohora

Czarnohora

Jałowiczory. Tomnatyk

ZAKWATEROWANIE

Nasza baza będzie znajdować się w miejscowości Werchowyna. 

Werchowyna, to jedna z największych wsi karpackich. Położona nad Czarnym Czeremoszem. Dawniej nazywała się Żabie. Wiele miejscowości pretendowało do miana huculskiej stolicy. Jednak to Werchowyna jest dziś centrum kultury huculskiej. Jeden z najsłynniejszych pisarzy ukraińskich Iwan Franko napisał: ” Oto Żabie, huculska stolica”. Taki napis wita nas przy wjeździe do miejscowości. Wzdłuż Czeremoszu, a także sąsiednich dolin rozłożyły się gospodarstwa Hucułów. Jest ich tu łącznie ponad 2000, a samych mieszkańców prawie 7500. Mimo to Werchowyna, to tylko wieś o charakterze miejskim. Przed II wojną światową leżała w granicach II Rzeczpospolitej. Była wtedy największą gminą w kraju. Znana jako ważny ośrodek wczasowy ale i zdrojowy, ze względu na odkryte tu wody mineralne. Jeszcze w XIX wieku została odkryta przez ludzi kultury, którzy zaczęli tu zjeżdżać, tworzyć i propagować kulturę huculską. Te fascynacje Huculszczyzną zaowocowały w twórczości nie tylko pisarskiej, malarskiej. nakręcono tu filmy, a jeden z nich, „Cienie Minionych Przodków” wszedł już do kanonu kina. We wsi kultywuje się tradycje huculskie, aby zachować je dla potomności tworzy się małe prywatne muzea. 

My zamieszkamy nieco zdala od centrum wsi, w pięknej dolinie Żabiego Potoku w stylowym drewnianym domu. pokoje 2, 3 i kilkuosobowe z łazienkami.

DODATKOWE INFORMACJE
 • Baza naszej wycieczki Werchowyna, to doskonałe miejsce wypadowe w okoliczne góry. Na miejscu jest możliwość samodzielnego zorganizowania krótszych i dłuższych spacerów
 • Wycieczka przeznaczona jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej
 • Trasy trekkingów są długie ale nie są trudne techniczne
 • Na codzienne wyjścia w góry należy się odpowiednio przygotować (ubiór, wyposażenie)
 • Transport do niektórych miejsc wyjściowych na szlaki, lub ich miejsc powrotnych będzie się odbywał lokalnym transportem, busami lub ciężarówkami leśnymi tzw. gruzawikami
 • Wymiany walut dokonamy po przekroczeniu granicy. Zabrać ze sobą najlepiej złotówki.
 • Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy ukraińskiej, a także do możliwości poruszania się w strefie przygranicznej z Rumunią niezbędny jest ważny paszport
 • Pomimo wewnętrznych konfliktów na wschodzie Ukrainy, obszary górskie Karpat są bardzo bezpieczne, życie toczy się tutaj normalnym trybem
 • Ceny w sklepach, szczególnie na prowincji, są jeszcze nieco niższe niż w Polsce (różnie w zależności od rodzaju towarów)
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem
 • Transport autokarem na punkty wyjścia i zejścia ze szlaków pieszych (tam, gdzie jest taka możliwość)
 • 7 noclegów w pokojach 2, 3, 4 osobowych
 • Wyżywienie. 7 śniadań i 7 obiadokolacji
 • Transport lokalnym transportem (busy, ciężarówki leśne tzw. gruzawiki) 
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa dwóch przewodników górskich
 • Na miejscu opieka organizatora

Cena nie zawiera:

 • Prowiantu na wycieczki górskie
 • Wyżywienia w drodze dojazdowej na Ukrainę i w drodze powrotnej
 • Wstępów do Parków Narodowych i innych ewentualnych wstępów
[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz

Close Menu