gruzja
trekking u podnóża kaukazu
swanetia i nie tylko
LATO 2019
12 dni

Termin: 6 – 17 sierpnia 2019

Cena: 3700 zł od osoby

Zapraszamy na trekking w góry Kaukazu, do Gruzji zwanej czasem „Perłą Kaukazu” i jej najwyższej górskiej części Swanetii, zwanej „Krainą Tysiąca Wież”.
Swanetia, to chyba najpiękniejszy, najbardziej malowniczy i tajemniczy region Gruzji.  Trafimy tam gdzie jeszcze nie tak dawno turysta się nie zapuszczał. Dziś, to otwarta i przyjazna i bezpieczna kraina. Górna Swanetia wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powędrujemy przez jeden z najciekawszych zakątków Gruzji. Zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy, ośnieżone szczyty Kaukazu i zielone doliny. Dziewiczą przyrodę i pomniki średniowiecznej architektury, ufortyfikowane wioski i wieże obronne.

Trasy górskie zostały zaplanowane tak, by nie nastręczały trudności przeciętnemu turyście. Skala trudności porównywalna ze szlakami tatrzańskimi. Ale nie ma tu technicznych wyzwań znanych z naszych Tatr, czy Alp, typu liny, łańcuchy, drabinki. Niemniej jednak trasy przebiegają często przez przełęcze i szczyty dochodzące do 3 tys. mnpm. Podejścia dochodzą do 1500 m różnicy wzniesień. Dlatego konieczne jest dobre przygotowanie kondycyjne. Trasy piesze pokonujemy, tylko z minimalnym wyposażeniem i plecakiem, jak na jednodniowe wyprawy.
Podstawowe bagaże zawsze pozostają w pensjonacie i w razie potrzeby, przewożone są do następnego punktu noclegowego przez wynajęty transport. Noclegi przewidziane są w pensjonatach i kwaterach prywatnych w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych o zróżnicowanym standardzie. Niejednokrotnie będziemy mogli poznać gościnnych właścicieli z ich tradycją i zwyczajami. Przejazdy na miejscu dokonywane są za pomocą lokalnego. transportu w różnym stanie. Grupa liczy maksymalnie 19 osób + przewodnik – organizator.
Po zakończeniu kilkudniowego trekkingu w górach Swanetii, odwiedzimy Kutaisi i okolice. Zobaczymy monastyry w okolicach tego miasta, oraz odwiedzimy winiarza, gdzie poznamy sposoby i historię produkcji wina. Przedostatni dzień, to wizyta w słynnym gruzińskim kurorcie Batumi, położonym nad Morzem Czarnym. Przelot z Wrocławia. W cenie noclegi, wyżywienie, bilety lotnicze w dwie strony z bagażem rejestrowanym, transfery na miejscu busami, transport bagaży. 

1 DZIEŃ

Wtorek 6.08.2019

We wczesnych godzinach porannych spotkanie na lotnisku we Wrocławiu

Przelot z Wrocławia do Kutaisi w Gruzji

Transfer busem z lotniska w Kutaisi do miejscowości Etseri w Swanetii, w północnej Gruzji.

Kolacja i nocleg u swańskiej rodziny.

2 DZIEŃ

Środa 7.08.2019

TREKKING ETSERI – BAK PASS – MAZERI

Śniadanie

Pierwsza wędrówka na terenie Swanetii. Trasa nie jest szczególnie trudna, ale trzeba wziąć pod uwagę dużą różnicę wysokości. Podejście 1000 m. Przejdziemy przez pasmo oddzielające od siebie dwie doliny, Dolinę Becho i Dolinę rzeki Leszty. Część trasy prowadzi widokowym grzbietem, przez najwyższy szczyt pasma Detsili, a potem Mazeri. Przy dobrej pogodzie widoki na najbardziej charakterystyczny szczyt tej części Kaukazu, dwuwierzchołkową Uszbę. Zejście do Doliny rzeki Dolry, zwanej też Doliną Becho. Ta piękna dolina znana jest ze źródeł wody mineralnej i jednego z najwyższych wodospadów Gruzji. W dolinie znajduje się wieś Mazeri z kilkoma przysiółkami, będąca celem naszej wędrówki.

– trasa o średniej trudności około 15 km
– punkt początkowy – 1500 mnpm
– punkt najwyższy – 2564 mnpm
– punkt końcowy – 1600 mnpm
– czas przejścia około 7 godzin

Kolacja i nocleg u swańskiej rodziny.

3 DZIEŃ

Czwartek 8.08.2019

TREKKING MAZERI – GULI PASS – MESTIA

Śniadanie.

Trasa trekkingowa z Mazeri do Mestii. Tak jak wszystkie trasy piesze pokonujemy tylko z małym plecakiem, bagaże do Mestii przewozi wynajęty transport.
Piękna, ale wymagająca wędrówka, oferująca wspaniałe widoki na górę Ushba i grzbiet Gór Swaneckich. Najwyższym punktem wędrówki jest przełęcz Guli o wysokości około 2960 m. Wędrówkę kończymy w Mestii, nieformalnej stolicy Swanetii. W Mestii zachowało się wiele średniowiecznych baszt rodowych, które służyły Swanom jednocześnie za warownię i dom. Mury wież chroniły ich przed atakami obcych armii, feudalnych panów, a także przed sąsiadami żądnymi wypełnić krwawą zemstę rodową. Dzisiejszą Mestię zamieszkuje ok. 2 600 mieszkańców, głównie Swanów.

Obiadokolacja w Mestii. Nocleg w obiekcie hotelowym w pokojach 2, 3, 4 osobowych z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi.

– trasa długa i dość trudna kondycyjnie, liczy około 20 km
– punkt początkowy – 1580 mnpm
– punkt najwyższy – 2960 mnpm
– punkt końcowy – 1400 mnpm
– czas przejścia około 10 godzin

4 DZIEŃ

Piątek 9.08.2019

TREKKING MESTIA – MENTASZI – CWIRMI

Śniadanie.

Przejazd busem do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego.
Wjazd wyciągiem na masyw Mentaszi. Stamtąd piękną widokową ścieżką grzbietem Mentaszi i Zuruldi. Widoki na czterotysięczniki Kaukazu, Uszbę i Tetnuldi. Zejście do wioski Tswirmi ze średniowiecznymi wieżami i kościółkiem z IX wieku.
Powrót do Mestii busem z przełęczy Ugwiri. Obiadokolacja. 

Wieczorem dla chętnych wyjście do restauracji na wieczór gruziński, z muzyką na żywo.

Nocleg w tym samym miejscu, co dnia poprzedniego.

– trasa łatwa, liczy około 12 km
– punkt początkowy – 2350 mnpm
– punkt najwyższy – 2472 mnpm
– punkt końcowy – 1400 mnpm
– czas przejścia około 5 godzin

5 DZIEŃ

Sobota 10.08.2019

TREKKING ZABESZI – ADISZI

Śniadanie

Przejazd busem na początek trasy do miejscowości Zabeszi.

Wędrówkę zaczynamy od miejscowości Zabeszi. Najpierw poprzez nowy kompleks narciarski położony na zboczach Tetnuldi. Potem trawersem, poprzez ukwiecone łąki u podnóża czterotysięcznika Tetnuldi. Naszym celem będzie wieś Adiszi, położonej na wysokości 2100 mnpm, schowanej w dolinie rzeki wypływającej z lodowca spod szczytu Adiszi. Wieś położona jest z daleka od innych siedzib ludzkich, na wpół opuszczona. Wiele tu ruin domów i wież obronnych. Ale sporo tych tysiącletnich wież znajduje się niemal w nienaruszonym stanie.

Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie u swańskiej rodziny. Warunki noclegowe skromne. Pokoje 2, 3, 4 i wieloosobowe. W obiekcie 2 prysznice i 2 toalety.

– trasa liczy 18 km
– punkt początkowy – 1600 mnpm
– punkt najwyższy – 2730 mnpm
– punkt końcowy – 2100 mnpm
– czas przejścia około 7 godzin

6 DZIEŃ

Niedziela 11.08.2019

TREKKING ADISZI – IPRARI

Śniadanie

Na trasie najbardziej wymagające jest podejście spod Lodowca Adiszi na Przełęcz Czchutnieri Wcześniej czeka nas długi odcinek wzdłuż rzeki, niemal pod sam lodowiec i przeprawa przez rzeczkę Adiszala, która wypływa z lodowca. Niestety brakuje na niej mostka. Potok można sforsować brodząc w lodowatej wodzie. My jednak przemierzymy rzekę na grzbiecie wynajętego konia. Nocleg w Iprari, malutkiej osadzie, położonej na stromym zboczu ze średniowiecznymi wieżami obronnymi.Obiadokolacja. Nocleg w hostelu w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi. Obiekt jest pięknie zlokalizowany nad doliną rzeki Enguri.

– trasa liczy 17 km
– punkt początkowy – 2100 mnpm
– punkt najwyższy – 2720 mnpm
– punkt końcowy – 1950 mnpm
– czas przejścia 6 godzin

7 DZIEŃ

Poniedziałek 12.08.2019

TREKKING IPRARI – USZGULI

Śniadanie.

Najpierw zejście do doliny rzeki Enguri, skąd wąską ścieżką trawersującą zbocze wzdłuż drogi Mestia – Uszguli. Ostatni odcinek bitą drogą mijamy przysiółki Uszguli ze średniowiecznymi wieżami obronnymi. Ogółem jest ich tu 37. Sama miejscowość położona jest na wysokości dochodzącej do 2200,- mnpm i najwyżej w Gruzji. Leży niemal u stóp najwyższego szczytu Gruzji, mierzącej 5068 m Szkhary. Sama góra doskonale widoczna z wioski tworzy potężny skalno – lodowy mur wznoszący się ponad 2500 m ponad dno doliny. Kamienne wieże Uszguli i w tle biały mur Szkhary stanowią jeden z niezapomnianych widoków i stanowią wizytówkę tego miejsca. Wielokrotnie widok ten stał się motywem okładek przewodników i innych wydawnictw promujących Swanetię lub Gruzję.

Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Uszguli w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi.

– trasa liczy 13 km
– punkt początkowy – 1950 mnpm
– punkt najniższy – 1760 mnpm
– punkt końcowy – 2200 mnpm
– czas przejścia 5 godzin

8 DZIEŃ

Wtorek 13.08.2019

TREKKING W OKOLICACH USZGULI LUB DZIEŃ WOLNY

Śniadanie.

Dzień odpoczynku w Uszguli, najwyżej położonej wiosce w Gruzji, pod najwyższym gruzińskim szczytem Szkharą. Dla chętnych około 3 godzinna (w jedną stronę) trasa piesza do czoła lodowca spływającego z Szkhary. Trasę tę możemy również pokonać konno, wypożyczając konie w wiosce. Dla bardziej ambitnych, trasa na trzytysięcznik Chubediszi i dalej pod lodowce spływające ze Szkhary. Z widokowej, grzbietowej trasy powalające widoki na najwyższe kaukaskie olbrzymy, Szkcharę i Tetnuldi. Można także wybrać się na plener fotograficzny do kilku przysiółków Uszguli, by zrobić niesamowite zdjęcia wież obronnych lub po prostu poszwędać się po okolicy napawając się widokami.

Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Uszguli – tym samym co poprzedniego dnia

9 DZIEŃ

Środa 14.08.2019

TREKKING USZGULI – LATPARI PASS – CZWELPI

Śniadanie.

Malownicza, ale długa wędrówka łącząca Górną i Dolną Swanetię. Punktem kulminacyjnym i najbardziej malowniczym trasy jest przejście grani Gór Swaneckich, dochodzącej prawie do 3000 mnpm, skąd widoki na najwyższe szczyty Kaukazu po prawej i pasmo Lechkhumi po lewej stronie. Od przełęczy Latpari (2830 m) zejście bitą drogą 13 km w dół do Dolnej Swanetii.
Z Czwelpi odbiera nas bus i przewozi na nocleg do Kutaisi.

Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.

– trasa liczy 23 km
– punkt początkowy – 2200 mnpm
– punkt najwyższy – 2970 mnpm
– punkt końcowy – 1100 mnpm
– czas przejścia 10 godzin

10 DZIEŃ

Czwartek 15.08.2019

CAŁODZIENNA WYCIECZKA PO IMERETII

Śniadanie.

Całodzienna wycieczka busem po Imeretii: zwiedzanie Kompleksu Klasztorow Gelati i Motsameta. Czas wolny w Kutaisi na zakupy. Nastepnie przejazd do gospodarstwa, gdzie zobaczymy jak wytwarza się imereteńskie wino. Degustacja wina i typowych specjałów lokalnej kuchni.
Zwiedzanie Kutaisi, parlament (po drodze), centrum miasta, katedra Bagrati, symbol jedności Gruzji, wybudowana w XI wieku. Leżała w gruzach przez setki lat, wpisana na listę UNESCO. W 2012 roku odbudowana, przy wielu kontrowersjach, niedawno skreślona z listy UNESCO.
Wieczorem dla chętnych panorama miasta spod katedry Bagrati oraz wizyta w pierogarni, czynnej całą dobę.

Nocleg w hostelu

11 DZIEŃ

Piątek 16.08.2019

BATUMI

Śniadanie.

Przejazd busem do Batumi, położonym na wybrzeżu Morza Czarnego. Całodzienny pobyt w tym słynnym gruzińskim kurorcie. Odwiedzimy najciekawsze atrakcje miasta. Co prawda nie zobaczymu tu herbacianych pól z dźwięczącymi cykadami, jak niegdyś śpiewały Filipinki. To jednak Batumi, jest niemal żelaznym punktem programu turysty, odwiedzającego Gruzję. Ten, dziś nowoczesny kurort, ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim piękną i długą promenadę nadmorską. Pieczołowicie odnowiona starówka. Przy promenadzie zobaczymy tzw. Park Cudów, gdzie wznoszą się cuda najnowszej architektury. Można tu zobaczyć Wieżę Gruzińskiego Alfabetu, Pomnik Ali i Nino, Latarnię Morską, czy wieżę Czaczy.

Wspólna uroczysta obiadokolacja na zakończenie pobytu.

Wieczorem powrót do Kutaisi

Nocleg w hostelu

12 DZIEŃ

Sobota 17.08.2019

POWRÓT

Śniadanie.

Transfer na lotnisko w Kutaisi.

Przelot na trasie Kutaisi – Wrocław. 

W godzinach popołudniowych przylot do Wrocławia.

MAPA

Przylot i odlot

Miejsca trekkingów

Inne miejsca programu

GALERIA

Niemal wszystkie zdjęcia pochodzą z ubiegłorocznych trekkingów w Swanetii

Szkhara nad Uszguli

W cieniu Uszby

Uszba, dwugłowa kaukaska wiedźma

Na Przełęczy Latpari

W Górach Swaneckich

Uszguli, Posterunek straży granicznej

Witamy w Uszguli

Trawersy pomiędzy Iprari, a Uszguli

Dolina Enguri i Góry Swaneckie

Iprari

Góry Swaneckie

Dolina Adiszala

Lodowiec Adiszi

Dolina Adiszala

Pod lodowcem Adiszi

Lodowiec Adiszi

Wieś Adiszi

Adiszi

x

Kościół w Cwirmi

Cwirmi

W masywie Mentaszi

Na grzbiecie Mentaszi

Na grzbiecie Mentaszi

Krzyż nad Mestią

Nad Mestią

Kaukaz

Nad Mestią

Uszba

Pod Uszbą

Dolina Becho

W dolinie Enguri nad Uszguli

Rzeka Enguri

Dolina Enguri nad Uszguli

Szkhara, najwyższy szczyt Gruzji

Szkhara

Kaukaz

Rzeka Enguri i Kaukaz

Góry Swaneckie

Dolina Enguri i Szkhara

Uszguli i w tle ściana Szkhary

Punkt widokowy nad Uszguli

Kaukaz, łąki, kwiaty i białe szczyty

Kaukaz

Mestia, wieczór gruziński

Winogrona w Imeretii

Monastyr Gelati

Monastyr Mocsameta

Katedra Bagrati w Kutaisi

Katedra Bagrati wieczorem

Budynek parlamentu gruzińskiego

Batumi

Batumi

Batumi. Wieża Czaczy

ZAKWATEROWANIE

Noclegi o zróżnicowanym standardzie. Od hoteli średniej klasy, poprzez hotele turystyczne, hostele, do skromnych ale gościnnych domów rodzin Swanów. Pokoje 2,3,4 i wieloosobowe, z łazienkami prywatnymi i wspólnymi.

DODATKOWE INFORMACJE
 • Grupa liczy do 20 osób
 • Przebieg tras może się zmienić z przyczyn niezależnych od organizatora
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych
 • Trasy piesze średniej trudności, nie wymagają sprzętu asekuracyjnego, nie zawierają poważnych ekspozycji ani też elementów asekuracyjnych, typu drabinki, liny, łańcuchy.
 • Niezbędna dobra kondycja fizyczna.
 • Gruzja, to cywilizowany i jeden z najbezpieczniejszych krajów Kaukazu
 • Niemal cały kraj objęty jest zasięgiem sieci komórkowej kilku operatorów, niemniej w górach zasięg jest bardzo ograniczony
 • Tu nie ma górskich służb ratowniczych
 • Dojazd służb medycznych do miejsc, w których będziemy, może być niemożliwy (noc, obsunięcia kamieni na drogę itp.)
 • Nie jesteśmy w stanie zapewnić posiłków bezglutenowych, wegetariańskich itp.
 • Noclegi w zróżnicowanych obiektach. W hotelach, hotelach klasy turystycznej, hostelach, pensjonatach, prywatnych domach. Zakwaterowanie w pokojach 2, 3 , 4 i wieloosobowych, przeważnie wspólne łazienki.
 • Niezbędny jest ważny dowód osobisty lub paszport
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Biilet lotniczy w dwie strony na trasie Wrocław – Kutaisi – Wrocław, zawiera bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany do 20 kg
 • Transfery realizowane miejscowym transportem (m.in. lotnisko Kutaisi – Swanetia i z powrotem oraz na terenie Swanetii. Kutaisi – Batumi i z powrotem na lotnisko w Kutaisi)
 • Transport bagaży pomiędzy pensjonatami na terenie Swanetii (przejścia w górach odbywają się tylko z małym plecakiem)
 • Wynajęcie przewodnika z koniem przy przekraczaniu rzeki Adiszchala
 • Wycieczka objazdowa po Imereti
 • 10 noclegów w 8 różnych pensjonatach i hostelach w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi
 • 11 śniadań
 • 10 obiadokolacji
 • 1 posiłek i degustacja win u winiarza w Imeretii 
 • 8 razy suchy prowiant na wyjście w góry
 • Zwiedzanie Batumi
 • Opieka organizatora (przewodnika i pilota jednocześnie)
 • Obowiązkowa opłata na TFU
 • Ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych
 • Zakupu lokalnej karty SIM do telefonu (około 30,- zł)
 • Wynajęcie koni na wycieczkę pod lodowiec (dla chętnych)
 • Wjazd wyciągiem na Mentaszi
[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz

Close Menu