alpy austriackie
tyrol
część II

alpy kitzbuchelskie, karawendele, kaisergebirge, rofany, LOFERERY
LATO 2019
8 dni

Termin: 12 – 21 lipca 2019

Cena: od 950,- zł od osoby

Druga część trekkingów w Alpach. Jak co roku organizujemy w Austrii. Po raz trzeci wracamy do Tyrolu. Będą to jednak zupełnie nowe, przez nas jeszcze nie odkryte pasma Alp. Bazą wypadową, skąd będziemy wyruszać na trasy, będzie Dolina Wildschönau, położona w Alpach Kitzbuchelskich. W samych Alpach Kitzbuchelskich przygotowanych jest kilka tras. Pozostałe miejsca trekkingów, to okoliczne pasma górskie. Trekkingi w Alpach składają się z dwóch części. Każda z nich, to 8 tras trekkingowych z jedną wspólną dla obu części. Całość stanowi 15 dni trekkingowych. Można zapisać się na jedną z części, lub na całość.

Zapraszamy po raz kolejny na nasze wspólne wędrówki po alpejskich szlakach.

Tym razem po raz trzeci wracamy do Tyrolu, chociaż nie w te same miejsca.

Naszą bazą wypadową będzie Dolina Wildschönau.

Wildschönau, to dolina ale także nazwa gminy. Tworzy ją kilka miejscowości Oberau, Niederau, Auffach, Mühltal, Thierbach pięknie położonych na skraju Alp Kitzbüchelskich.

Atutem Doliny Wildschönau jest WildschönauCard, którą otrzymuje każdy turysta nocujący w którejś z wyżej wymienionych miejscowości. Karta uprawnia do bezpłatnego korzystania z kolejek górskich (dwóch w Gminie Wildschönau i dwóch w sąsiedniej Dolinie Alpbach), odkrytego basenu w Niederau, muzem drewna, oraz zniżek na inne atrakcje w okolicy. Dlatego też, robiąc sobie przerwę w trekkingach, można we własnym zakresie świetnie zorganizować sobie wolny czas. Miejscowa informacja turystyczna pozwoli zaopatrzyć się w mapy i materiały dotyczące regionu. Bez problemu można na miejscu samodzielnie zorganizować sobie krótsze, lub nieco dłuższe spacery po okolicznych górach.

Celem naszego podstawowego programu trekkingowego będą nie tylko Alpy Kitzbüchelskie, ale także pasma górskie położone w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Alpy Kitzbüchelskie, będą jedynym odwiedzanym przez nas pasmem, należącym do Alp Centralnych. Pozostałe pasma, to Północne Alpy Wapienne. W ramach wycieczki przygotowane są propozycje tras we wschodniej części Karwendeli, w Brandenberger Alpen z ich najwyższą częścią Rofangebirge, w Kaisergebirge (Górach Cesarskich), oraz w zwartych pasmach skalnych, Loferer i Leoganger Steingebirge

Poniżej przedstawiamy program drugiej części wyprawy trekkingowej.

Trasy obu części są zupełnie inne i nie pokrywają się ze sobą. Można więc uczestniczyć w dwóch wyprawach, bez konieczności powrotu do domu po pierwszej. Każda z wypraw, to 8 wycieczek trekkingowych o średnim stopniu trudności. Dwie wyprawy łącznie, to 15 jednodniowych trekkingów. Przy trasach trudniejszych proponowane są warianty łatwiejsze, albo zupełnie inną trasą, albo omijające trudniejsze ich części. Istnieje możliwość realizacji własnych pomysłów na spacery w okolicy zakwaterowania, bądź wariantów tras.

Skala trudności tras porównywalna ze szlakami tatrzańskimi. Wysokości najwyższych szczytów oscylują w granicach 2500, 2600 m. n. p. m. Żadna z tras nie prowadzi przez drogi ubezpieczone zwane viaferratami lub klettersteig (niem.) Nie przewidujemy używania raków, czekana itp. Niemniej jednak na trasach trudniejszych w typowo skalnym terenie zalecamy zabranie kasków.

Pierwszy dzień będzie wspólny dla obu grup z turnusu pierwszego i drugiego. Wtedy to planujemy spotkać się nad alpejskim jeziorem Achensee i pokonać malownicze trasy w trzech wariantach.

1 DZIEŃ

Piątek 12.07.2019

Wyjazd z Wrocławia i Świdnicy w godzinach wieczornych.

Przejazd przez Czechy.

2 DZIEŃ

Sobota 13.07.2019

Przyjazd w godzinach rannych do Austrii

Trasa trekkingowa nad Achensee, po jego zachodniej stronie, w Karwendelach

Trasa 8: KARWENDELE – ACHENSEE
I Achensee (917) – Koglalm (1286) – Saeebergspitze (2085) – Pertisau (950)
Długość trasy 12 km, czas przejścia około 6,5 godziny
II Achensee (917) – Koglalm (1286) – Pasillsattel (1680) – Pertisau (950)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 6 godzin
III Achensee (917) – Gaisalmsteig – Pertisau (950)
Długość trasy 9 km, czas przejścia około 4 godzin

Pierwszy dzień wędrówek alpejskich rozpoczniemy od wizyty nad Achensee. Będzie to wspólny dzień wędrówek dla nas i pierwszej grupy kończącej swój pobyt w Alpach. Do wyboru trzy trasy z północy na południe. Wszystko to nad alpejskim jeziorem Achensee. To największe jezioro w Tyrolu, czasem zwane szumnie „Tyrolskim Morzem”. Położone pomiędzy jasnymi, wapiennymi szczytami skalnymi Karwendeli i Rofanów. Jezioro osiąga 133 m głębokości i posiada przejrzystą, czystą ale nieco zimną wodę. Główna trasa wiedzie widokowym szlakiem przez Seebergspitze, wznoszącym się ponad 1000 m nad taflą jeziora Achensee. Nieco łatwiejsza trasa omija szczyt i prowadzi przez przełęcz 400 m niżej. Trzecia propozycja do zrealizowania we własnym zakresie, to dość łatwa trasa wzdłuż zachodniego brzegu jeziora. Achensee. Dla tych, którzy nie będą chcieli pójść w góry, będzie możliwość pozostania w jednej z miejscowości nad jeziorem. Można tutaj skorzystać z oferty żeglugi statkiem (2 godziny rejsu 15 Euro) albo plażowania.

Po południu przejazd do miejsc zakwaterowania w Dolinie Wildschönau.

(Szczegóły w dziale „Zakwaterowanie”)

3 DZIEŃ

Niedziela 14.07.2019

Trekking w paśmie Kaisergebirge.

Trasa 9: KAISERGEBIRGE – ACKLERSPITZE
I Kaiserbachtal (1000) – Fritz Pflaum Hütte (1868) – Acklerspitze (2329) – Maukspitze (2231) – Schafwegl – Kleines Törl (2106) – Kaiserbachtal (1000)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 9 godzin
II Kaiserbachtal (1000) – Ranggenalm (1220) – Feldberg (1813) – Stripsenjochhaus (1577) – Kaiserbachtal (1000)
Długość trasy 11 km, czas przejścia około 6 godzin

Kaisergebirge (Góry Cesarskie), to nieduże, ale ciekawe i malownicze wapienne pasmo Północnych Alp Wapiennych. Składa się z dwóch podstawowych grzbietów. Nieco niższego Zahmer Kaiser i głównego, skalistego pasma Wilder Kaiser (Dziki Cesarz). Dość gęsta sieć znakowanych szlaków pozwala na zdobycie kilku najwyższych szczytów tego pasma. Ze względu na skalisty charakter tych gór, nie na każdy szczyt można łatwo wejść. Na niektóre, jak na najwyższy Elmauer Halt poprowadzone są via ferraty. W tej propozycji możemy zdobyć drugi co do wysokości szczyt Gór Cesarskich, mierzący 2329 m.n.p.m. Acklerspitze. Wejście na niego jest dość wymagające. Widoki ze szczytu rekompensują trudy wspinaczki. Główna trasa ma charakter pętli i polega na wejściu na Acklerspitze, zejście na południową stronę pasma, a następnie powrót na stronę północną efektowną szczerbą skalną o nazwie Kleines Törl. Dla uczestników, którzy niekoniecznie szukają większych wrażeń, propozycja przejścia widokową, grzbietową, ale niższą trasą, równoległą do głównego pasma.

4 DZIEŃ

Poniedziałek 15.07.2019

Trekking w Karwendelgebirge.

Trasa 10: KARWENDELE – FALKENHÜTTE
Eng (1200) – Falkenhütte (1848) – Gumpenjöchl (1974) – Eng (1200)
Długość trasy 15 km, czas przejścia około 8 godzin

Karwendele, a w zasadzie Karwendelgebirge, to jedno z najrozleglejszych pasm wapiennych w Tyrolu. Składają się z kilku skalnych grzbietów rozciągniętych na linii wschód – zachód, oraz ich wielu krótszych odnóg. Położone bezpośrednio nad Innsbruckiem i Doliną Innu ciągną się aż do Bawarii. Całe pasmo, na terenie Austrii objęte jest ochroną prawną, jako rezerwat przyrody i określane nazwą Parku Alpejskiego. Pomiędzy grzbietami górskimi znajduje się wiele wyjątkowo malowniczych dolin. Do większości z nich można dojść tylko pieszo. Jednym z wyjątków jest Dolina Eng, zwana inaczej Doliną Klonową. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Karwendelach. Głęboka płaska i zielona dolina porośnięta drzewami klonowymi, a w tle majestatyczne o 1500 metrowej wysokości ściany skalne. To stąd rozpoczniemy wędrówkę, by dotrzeć do malowniczo położonego schroniska Falkenhütte. Trasa ma charakter pętli, dość długa ale nie nastręcza większych trudności technicznych.

5 DZIEŃ

Wtorek 16.07.2019

Trekking w Loferergebirge.

Trasa 11: LOFERERY
I Lofer (Loferer Hochtall) (700) – Schmidt Zabierow Hütte (1966) – Mitterhorn (2506) – Nuaracher Höchenweg – St. Ulrich am Pillersee (850)
Długość trasy 15 km, czas przejścia około 10 godzin
II Lofer (Loferer Hochtall) (700) – Schmidt Zabierow Hütte (1966) – Wehrgrubenjoch (2218) – St. Ulrich am Pillersee (850)
Długość trasy 13 km, czas przejścia około 8 godzin
III Lofer (Loferer Hochtall) (700) – Schmidt Zabierow Hütte (1966) – Schärdinger Steig – Maria Kirchental (880) – St. Martin bei Lofer (650)
Długość trasy 12 km, czas przejścia około 7 godzin

Jedyna trasa zlokalizowana w Lofererach. To nieduże powierzchniowo pasmo skalne, o charakterze gniazda skalnego. Wraz z sąsiednimi Leogangerami, przez niektóre źródła zaliczane do jednej partii górskiej. Oba te pasma są bardzo podobne do siebie krajobrazowo, geologicznie i powierzchniowo, ale jedne od drugich oddzielone są głęboką na ponad 1000 m doliną. Leoferery, jak i Leogangery do złudzenia przypominają, położone nieco dalej na wschód, a odwiedzone przez nas w ubiegłym roku Steinernes Meer, Hochkönig, Tennengebirge itd. Trasa przygotowana jest w trzech wersjach. Wersja trzecia w drugiej swojej części tylko we własnym zakresie. Pierwszym celem będzie dojście do jedynego w tych górach schroniska, Schmidt Zabierow. Stąd w zależności od warunków atmosferycznych, zalegania pokrywy śnieżnej spróbujemy przejść na południową stronę grzbietu, najbliższą przełęczą lub zdobyć jeden z najwyższych tutejszych wierzchołków, Mitterhorn. W najłatwiejszej wersji, zejście z powrotem poprzez sanktuarium i miejsce pielgrzymkowe Maria Kirchental, malowniczo położone w dolinie, ze ścianami Lofererów w tle.
Loferery Schmidt Zabierow Hütte
Maria Kirchental Mitterhorn

6 DZIEŃ

Środa 17.07.2019

Trekking nad Doliną Alpbach.

Trasa 12: ALPY KITZBÜHELSKIE – ALPBACHTAL

I Alpbach (820) – wjazd kolejką górską (zawarty w cenie wycieczki)) – Górna stacja wyciągu (1835) – Wiedersberger Horn (2127) – Standkopf (2241) – Großer Galtenberg (2424) – Egg (1000)
Długość trasy 18 km, czas przejścia około 8,5 godziny
II Alpbach (820) – wjazd kolejką górską (zawarty w cenie wycieczki) – Górna stacja wyciągu (1835) – Wiedersberger Horn (2127) – Standkopf (2241) – Krinnjoch (1990) – Egg (1000)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 6 godzin
III Reith in Albachtal (650) – wjazd kolejką górską na Reiterkogel (zawarty w cenie wycieczki) – Górna stacja wyciągu (1200) – Reither Kogel (1336) – Kerchbaumersattel (1111) – Wiedersberger Horn (2127) – Górna Stacja wyciągu (1835) – zjazd kolejką (zawarty w cenie wycieczki) – Alpbach (820)
Długość trasy 13 km, czas przejścia około 7 godzin

Dolina Alpbach, położona jest na skraju Alp Kitzbüchelskich. Leży równolegle do Doliny Wildschönau i na zachód od niej. Zimą obie doliny stanowią znany ośrodek narciarski o nazwie Ski Juvel. Na jednym karnecie można korzystać z infrastruktury dwóch dolin i tras narciarskich. Latem jest podobnie, bo dzięki porozumieniu obu gmin, turyści nocujący w Alpbach albo Wildschönau, mogą na zasadzie wzajemności korzystać np. z bezpłatnych wyciągów górskich, czynnych latem w obu dolinach. Wykorzystując ten fakt, przygotowaliśmy trzy trasy w oparciu o dwa wyciągi w Dolinie Alpbach. Podstawowa trasa, to przejście grzbietu zamykającego Dolinę Alpbach od zachodu i południa i zejście do końcowej miejscowości w dolinie. Druga wersja nieco skrócona. Trzecia propozycja, to łatwe przejście pomiędzy górnymi stacjami kolejek górskich, realizowana przez uczestników we własnym zakresie.

 

7 DZIEŃ

Czwartek 18.07.2019

 

Trekking w Karwendelgebirge.

 

Trasa 13: KARWENDELE – LAMSENSPITZE
I Gramai (1260) – Lamsenjochhütte (1953) – Lamsenspitze (2508) – Lamsenjochhütte (1953) – Eng (1200)
Długość trasy 15 km, czas przejścia około 8,5 godziny
II Gramai (1260) – Lamsenjochhütte (1953) – Eng (1200)
Długość trasy 10 km, czas przejścia około 5 godzin

Kolejna propozycja tras w Karwendelach. Tym razem zaczynamy w kolejnej dolinie, o nazwie Falzthurn, by zakończyć w znanej nam już prawdopodobnie Dolinie Klonowej. Celem naszym będzie zdobycie dość jednego z najwyższych szczytów w tej części Karwendeli, Lamsenspitze. Rozpoczynamy w malowniczej Dolinie Falzthurm, by stąd wspiąć się na położone 700 m wyżej wypłaszczenie, gdzie znajduje się schronisko Lamsenjochhütte. Z tego miejsca będzie możliwość zdobycia spektakularnego szczytu Lamsenjochhütte, wznoszącego się potężną pionową ścianą nad schroniskiem. Krótka wersja nie przewiduje wejścia na szczyt.

8 DZIEŃ

Piątek 19.07.2019

Trekking w Rofangebirge

 

Trasa 14: ROFANGEBIRGE – ZIREINSEE
I Maurach (970) – wjazd kolejką górską do Erfurter Hütte (1834) – Spieljoch (2236) – Rofanspitze (2259) – Zireiner See (1800) Mariatal (550)
Długość trasy 15 km, czas przejścia około 7 godzin
II Maurach (970) – wjazd kolejką górską do Erfurter Hütte (12,5 Euro do góry, 19,5 Euro obie strony) (1834) – Rofanspitze (2259) – Zireiner See (1800) Mariatal (550)
Długość trasy 14 km, czas przejścia około 6 godzin

Rofany, to nieduże pasmo górskie , wschodzące w skład Brandenberger Alpen i stanowiące ich najwyższą część. Położone są bezpośrednio nad jeziorem Achensee, po jego wschodniej stronie. Najłatwiejszym sposobem dostania się pod najwyższe szczyty Rofanów jest kolejka górska, która wwozi turystów ponad 900 m ponad taflę jeziora. Będzie to łącznie nasza druga wycieczka w te góry. Spod górnej stacji wyciągu mamy różne możliwości wędrówek. My tym razem spróbujemy przejść przez kilka dziwacznie uformowanych szczytów Rofanów i odwiedzić pięknie położone górskie jezioro Zireiner See. Trasa w wersji łatwiejszej omija trudniejsze technicznie odcinki.

9 DZIEŃ

Sobota 20.07.2019

 

Wykwaterowanie i przejazd w Karwendelgebirge.

Trasa trekkingowa w Karwendelach.

Trasa 15: KARWENDELE – SCHAFREUTER
Rißtal (900) – Tölzer Hütte (1835) – Schafreuter (2101) – Oswaldhütte (845)
Długość trasy 11 km, czas przejścia około 7 godzin

W ostatni dzień wędrówek alpejskich znów odwiedzimy Karwendele. Tym razem będzie to rejon tego pasma najbardziej wysunięty na północ i położony na pograniczu austriacko – niemieckim. Zaczniemy w Dolinie Riß po austriackiej stronie, skąd wejdziemy na dość charakterystyczny szczyt tego rejonu Schafreuter, mijając po drodze schronisko Tölzer. Na samym szczycie przekroczymy granicę, by zejść już po stronie niemieckiej do schroniska Oswaldhütte. Przy sprzyjających warunkach pokusimy się na zejście nad jezioro Sylvenstein.
Przy sprzyjającej pogodzie, dla tych, którzy już nie będą chcieli wyjść w góry będzie możliwość pozostania nad Jeziorem Sylvenstein.

 

Po zejściu z gór powrót w drogę powrotną do Polski.

10 DZIEŃ

Niedziela  21.07.2019


Powrót do Polski we wczesnych godzinach porannych

 

MAPA

Baza noclegowa

Miejsca trekkingów (zaznaczone trasy dwóch turnusów)

Inne atrakcje turystyczne

GALERIA
NA NIEPOGODĘ

W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających trekking, zaproponujemy alternatywnie wycieczkę, ze zwiedzaniem jednego z następujących miejsc:

Twierdza Kufstein

Zamek Tratzberg

Klasztor St. Georgenberg

Innsbruck

Muzeum Swarovski w Wattens

Dawna kopalnia srebra w Schwaz

Gdyby zdarzyło się, że warunki atmosferyczne uniemożliwiają trekking w dniach przyjazdu lub odjazdu, którejś z grup, zaproponujemy zwiedzanie jednego z dwóch miejsc:

Salzburg - miasto Mozarta, soli i kościołów

Burghausen - bawarskie miasteczko z najdłuższym zamkiem w Europie

ALTERNATYWNE ATRAKCJE

Uczestnicy, którzy nie będą brali udziału w trekkingach, mogą we własnym zakresie zorganizować czas wolny, korzystając z atrakcji jakie oferuje Dolina Wildschönau. Ponadto dzięki Wildschönau Card, którą otrzyma każdy uczestnik wycieczki z wielu miejscowych atrakcji można korzystać bezpłatnie lub ze zniżką. Poniżej bezpłatne atrakcje w ramach Wildschönau Card:

Kolejka górska Schatzberg w Auffach

Kolejka górska Markbachjoch w Niederau

Kolejka górska Wiedersbergerbahn w Alpbach

Kolejka górska Reitherkogelbahn w Alpbach

Basen w Niederau

Bergbauermuseum w Niederau

Dawna kopalnia srebra w Wildschönau

W okolicy można we własnym zakresie zorganizować lekkie trekkingi. Do najciekawszych należy wąwóz Kundler Klamm, lub grzbiet Markbachjoch

Kundler Klamm

Kundler Klamm

Markbachjoch

ZAKWATEROWANIE


Grupa zostanie zakwaterowana w kilku obiektach noclegowych zlokalizowanych w miejscowości Mühltal i Auffach w Dolinie Wildschönau.

Główny obiekt noclegowy znajduje się na widokowym zboczu ponad miejscowością Mühltal. Zostanie tu zakwaterowane około 35 osób. Pokoje dwuosobowe, wieloosobowe, także z łóżkami piętrowymi. Łazienki w większości zlokalizowane na korytarzu. Do dyspozycji duża kuchnia, lodówka, zmywarka, mikrofalówka, zamrażarka, ekspres do kawy. Na parterze sala do spożywania posiłków.

Pozostałe miejsca noclegowe w apartamentach o podwyższonym standardzie w innych domach w okolicy. Apartamenty z pokojami dwuosobowymi z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi na apartament, aneksami kuchennymi (jeden aneks na 4 lub 6 osób).

O rezerwacji pokojów decyduje kolejność zapisów.

Dom główny

Dom główny

Jeden z dodatkowych pensjonatów

INNE INFORMACJE
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych
 • Trasy piesze o średniej trudności i długości, niektóre z asekuracją linami (łańcuchami) i drabinkami.
 • Przejścia tras pieszych prowadzone są przez dwóch doświadczonych przewodników.
 • Jest możliwość przejść według własnych pomysłów, na własne ryzyko i odpowiedzialność, po uzgodnieniu z organizatorem.
 • Do dyspozycji autobus, który dowiezie grupę na proponowaną danego dnia trasę i odbierze z trasy.
 • Wszystkie dzienne trasy przemierzamy na lekko z plecakiem na jednodniowe wycieczki.
 • Cena nie zawiera wyżywienia. Posiłki przygotowujemy samodzielnie na miejscu, zakupów dokonujemy w miejscowych sklepach i marketach (ceny nieco wyższe niż w Polsce).
 • Niektóre z tras wymagają korzystania z wyciągów i kolejek).
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem
 • Transport autokarem na punkty wyjścia i zejścia ze szlaków pieszych (tam, gdzie jest taka możliwość)
 • 7 noclegów w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa dwóch przewodników górskich
 • Bezpłatne 4 kolejki górskie w Dolinie Wildschönau i Alpbach 
 • Bezpłatny odkryty basen (w odległości około 5 km)
 • Na miejscu opieka organizatora

Cena nie zawiera:

 •  Wyżywienia
 • Opłaty klimatycznej około 2 – 2,5 Euro za noc, za osobę powyżej 15 roku życia
 • Biletów na wyciągi i kolejki górskie poza rejonem Wildschönau i Alpbach.
 • Opłat za przejazd górskimi drogami płatnymi (około 1 Euro za 1 wjazd)
KOŃCOWA CENA WYCIECZKI

Każdy uczestnik otrzymuje jednakowe świadczenia wymienione wyżej. Cena końcowa dla uczestników jest różna i zależna od standardu zakwaterowania.            

950,- zł od osoby

Zakwaterowanie w budynku głównym, w pokojach 3, 4, 5 osobowych (także z łóżkami piętrowymi). Łazienki na korytarzu. Należy przywieźć ze sobą ręczniki i pościel. (około 30 miejsc)

1050,- zł od osoby

Zakwaterowanie w budynku głównym w pokojach dwuosobowych z prysznicami w pokojach. Należy przywieźć ze sobą ręczniki i pościel. (6 miejsc)

do 1200,- zł od osoby

Zakwaterowanie w kilku okolicznych pensjonatach, w apartamentach o podwyższonym standardzie. Pokoje dwu, trzyosobowe z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi na apartament. Kuchnia na apartament 4 – 7 osób. Pościel i ręczniki na miejscu. (pozostałe miejsca)     

W przypadku braku miejsc w wybranej wersji noclegów, będzie decydować kolejność zapisów.

SZCZEGÓŁOWA OFERTA

Pobierz szczegółową ofertę w PDF

WARUNKI UCZESTNICTWA

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Dodaj komentarz

Close Menu